Pismo

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Digitalna tehnologija odpira nove možnosti posredovanja informacij, ne pa tudi najboljšega prenosa resničnih in čustveno definiranih informacij. Kakovost človekovega sporočanja definirajo tudi njegova čustva, njegove kulturne reference, etični in moralni kodeksi, ne pa samo dejstva objektivne stvarnosti. Zato je umetna inteligenca (UI) v medčloveški komunikaciji invalidna oziroma je pred nerešljivimi izzivi. Prav tako v komunikaciji, če je medij na primer pismo, nobena aplikacija UI ni sposobna ustvariti tako impresivnega sporočila, kot ga človeška roka pošilja z igrami nevronov v procesu kognitivnega iskanja najboljše besede za opis vsebine sporočila. In navsezadnje, sposobnosti UI, ki bi odstavila človeka, človeštvo ne potrebuje. Komu je treba živeti ob svojem digitalnem dvojniku, ki ga želi pokončati in prevzeti njegovo identiteto? Ali si sploh kdo želi naslednje faze razvoja UI – iksofilije ali nespodobnega razmerja s stvarmi?

Tradicionalno in moderno

Nekdo je rekel, da vse, kar je staro, razen prijateljstva, ni dobro. Koliko ta pregovor drži, ne vem. Pri pismih kot starem načinu komuniciranja med ljudmi ta trditev prav gotovo ne drži. Praksa uči, da vse novo ni nujno tudi dobro. Razvoj sam po sebi ni nekaj, kar je dobrega. Razvoj, ki ni utemeljen z napredkom, je nevaren.

Današnji razvoj sili človeka v pragmatičnost in nekreativnost. Če si danes nekdo vzame čas in lastnoročno napiše pismo punci/fantu, mami ali prijatelju, mu takoj očitajo, da »ne nosi ure na nogi« oziroma, da ni ujel koraka s časom. Veliko lažje je prepustiti razmišljanje pametnemu telefonu, ki bo namesto vas kreiral celotno komunikacijo.

Na človeku je, da pritisne aplikacijo, razmišljanje pa ostaja naloga naprave? Ob taki miselnosti postaja futuristični optimizem odveč, približevanje človeka duhovnemu smetišču zgodovine pa bolj verjetna resničnost.

Ne drži trditev, da so pisci pisem tisti, ki imajo govorno napako. Opuščanje pisne komunikacije med ljudmi je strel v smisel empatije in prostovoljni prispevek transhumanizmu ali izginotju človeka.

Kdaj ste nazadnje napisali pismo?

Ne poslovni dopis ali čestitko, ne razglednico, temveč pismo? Tisto pravo, ki diši po odtenkih osušenih cvetov ali pa tako, ki ga, preden ga pošljete, nosite s seboj v posteljo. Pisma so del življenja, priče nepozabnih trenutkov in vsega tistega, kar smo in kar smo bili. Če je bila beseda dana človeku, da izpove svoje misli, mu je bilo pismo dano, da svoje misli ovekoveči. Tako ali drugače, izrečeno in napisano ni isto. Ali se bojimo priznati svoja čustva ali pa se bojimo, da nas bodo držali za besedo?

Pisma so, ko enkrat odidemo od doma, še edine stvari na tem svetu, ki jih starši tako ljubijo, kot ljubijo svoje otroke. Res je, da nas danes starši lahko preko različnih medijev gledajo in poslušajo, a pismo je iskrena izpoved duše za vselej. Zato ne odlašajte, napišite pismo svoji mami in očetu! To bo edini evangelij, ki ga bosta starša redno prebirala pred spanjem in hranila na vidnem mestu. Po pisavi sami bodo vaši najdražji vedeli, kakšne volje ste in kaj vam leži na srcu.

Veliko od tega bi sigurno po telefonu zamolčali. Tehnika nas je tako grobo približala drug drugemu in hkrati tako hladnokrvno oddaljila. Pisanje pisem pomeni terapijo za zdravljenje številnih travm, stresa, depresij in drugih težav, ki so posledica sodobnega načina življenja.

Pisma imajo dušo

Tisti, ki nas poznajo, vedo že po obliki črk v pismu, kako je z nami, po dolžini pisma bodo ugotovili, kako razpolagamo s časom in koliko jim imamo za povedati. Pisma so intelektualni zaklad, ki ga zapustimo. So način konzerviranja spomina in emanacija nas samih. Ona imajo tudi fizično lepoto. Kadar napišemo pismo osebi, ki nam nekaj pomeni, v nas spregovori umetniški genij.

Že sama izbrana oblika lista in kuverte govorita o stopnji pozornosti do naslovnika. Mnogi pisci pisem še sami dodatno oblikujejo liste in tako tudi simbolno povedo, kar jim leži skrito v duši. Z risbami, izbranimi pisavami in barvicami povemo tudi to, česar nismo sposobni izgovoriti, kaj šele zapisati.

Res je, da so dinozavri izumrli, da se ledeniki topijo, toda to ni opravičilo za to, da se neodgovorno sprijaznimo z izumrtjem pisma. Umiranje pisem je vsekakor civilizacijska nesreča.

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.