Avtor tega prispevka je ePosavje.com. Vabljeni k branju ePosavje.com »
V posavskih občinah je glede na policijska poročila v zadnjem času zaznavajo povečanje števila kaznivih dejanj. O varnostni prebivalcev, porastu kriminalnih dejanj in še o marsičem, smo povprašali Petra Molana, načelnika policijske postaje Krško.
Kako ocenjujete trenutno varnostno situacijo v Krškem glede na porast kriminalnih dogodkov, kot so vlomi in druga kazniva dejanja? Ali so res opazne povečane aktivnosti na tem področju?
V letošnjem letu je bilo na območju PP Krško obravnavanih 476 kaznivih dejanj, kar je približno 7% več kot v enakem obdobju lani, ko je bilo obravnavanih 444 tovrstnih ravnanj. Kljub statističnem porastu ocenjujemo, da je varnostna situacija na območju PP Krško stabilna saj je porast poleg dviga števila premoženjskih kaznivih dejanj tudi posledica obravnave večjega števila KD zoper pravnega prometa (ponarejanje listin, overjanje lažne vsebine…), ki pa nimajo neposrednega vpliva na varnostno oceno. Kot ste že sami ugotovili je v letošnjem letu zaznan porast števila KD zoper premoženje ob čemer se je sicer obravnavalo približno 5% manj tatvin vendar hkrati tudi 13% več vlomov oz. velikih tatvin. Ob tem je prišlo do upada števila vlomov v stanovanjske hiše in porasta števila vlomov v gostinske lokale oz. poslovne prostore, ki so bili do sedaj praviloma prisotni v manjšem deležu. Tovrstna kazniva dejanje oz. posledice (razbite stekla, vrata na lokalih…) so praviloma bolj vidna in odmevna zato imajo tudi izrazito negativen vpliv na občutek varnosti občanov.
Kako se je v zadnjih nekaj letih spreminjalo število kaznivih dejanj, kot so vlomi, ropi in tatvine? Lahko podate podatke o deležu teh kriminalnih dogodkov glede na število prebivalcev v Krškem?
V zadnjih letih je zaznan trend rasti števila kaznivih dejanj zoper premoženje – tudi v povezavi z mladoletniško kriminaliteto vendar je potrebno ob interpretaciji podatkov upoštevati dejstvo, da na statistični porast poleg dejanskega porasta števila odklonskih ravnanj deloma vpliva tudi drugi dejavniki in sicer se trgovski subjekti v večji meri poslužujejo storitev zasebnih varnostnih služb, prav tako pa so večinoma sprejeli bolj striktno politiko podajanja predlogov za pregon bagatelne kriminalitete. Ravno tako skušamo ob vseh sestankih in kontaktih z lokalno skupnostjo vplivati na občane, da prijavijo in vztrajajo pri pregonu vseh odklonskih ravnanj – tudi manjših tatvin, saj je le tako možno ustrezno obravnavati storilce teh ravnanj ter jih dolgoročno tudi preprečevati. Podobno je tudi stanje področju na vlomov – velikih tatvin ob čemer pa je na tem področju zaznati izrazita letna nihanja saj je bilo npr. leta 2019 obravnavanih 118 vlomov, leta 2021 pa samo 66. Kaznivih dejanj pri katerih storilci zoper oškodovance uporabijo silo t.j. KD ropov in roparskih tatvin je bistveno manj, letno se pojavljajo zgolj v posamičnih primerih – 2 do 3 primeri letno.
Z vidika deleža obravnavanih kaznivih dejanj po posameznih območjih MO Krško glede na število prebivalcev in gospodarskih subjektov pričakovano izstopata mesto Krško in območje trgovskih centrov v Leskovcu pri Krškem. Na ostalih območjih ne zaznavamo izrazitih gostitev odklonskih ravnanj. Izjemo predstavlja okolica naselja Kerinov Grm, kjer je glede na nizek delež prebivalstva (približno 2% občine) zaznavamo izrazito velik delež – približno 25-30% posredovanj oz. ukrepanj policistov. Glede na varnostno situacijo je območje opredeljeno kot varnostno obremenjeno območje s tipičnimi varnostnimi pojavi vezanimi na getoizacijo romske skupnosti (organizirano izvrševanje KD, kršitve JRM, cestno prometni prekrški, neprimerno odlaganje in zažiganje odpadkov, neustrezno ravnanje z živalmi….). Iz tega razloga na danem območju v največji možni meri zagotavljamo prisotnost policistov.
Katere ukrepe je policija uvedla ali okrepila zaradi nedavnih primerov kriminalnih dejanj, da bi izboljšala varnost prebivalcev in podjetij Krškem?
Zaradi zaznanega porasta števila vlomov v gostinske in poslovne lokale smo ob pomoči ostalih enot iz PU Novo Mesto zagotovili večjo prisotnost policistov s ciljem preprečevanja in večje učinkovitosti pri prijetju storilcev teh ravnan oz. preiskavi teh kaznivih dejanj. Ocenjujemo, da so bili ukrepi vsaj delno uspešni, saj nam je uspelo identificirati in prijeti nekaj oseb, ki so izvrševali tovrstna dejanja. Z usmerjenimi aktivnostmi bomo nadaljevali do umiritve razmer na tem področju.
Kako sodelujete z lokalno skupnostjo, občinskimi oblastmi in podjetniki pri zmanjšanju kriminala in preprečevanju kaznivih dejanį? Ali obstajajo programi ali iniciative, namenjene ozaveščanju ali povečanju varnosti?
Sodelovanje med PP Krško in lokalnimi skupnostmi lahko ocenim kot zelo dobro tako na nivoju občine kakor tudi po posameznih krajevnih skupnostih. Na nivoju občine deluje svet za sobivanje, ki se ukvarja z izzivi vezani na sobivanje romske skupnosti, po posameznih krajevnih skupnostih pa vodje policijskih okolišev vzdržujejo stalne kontakte tako s predstavniki svetov KS kakor tudi z ostalimi zainteresiranimi občani. Cilj sodelovanja je zagotoviti čim prejšnje in čim bolj celovito ukrepanje na varnostne dogodke ob čemer nam ravno sodelovanje občanov najbolj pomaga, da se posamezne težave čim prej razrešijo. V tem delu lahko pohvalim tudi sodelovanje z ostalimi deležniki za zagotavljanje varnosti na lokalnem nivoju ob čemer pa se je potrebno zavedati, da nam sprejeta zakonodaja postavlja okvirje zaradi katerih posameznih težav na lokalnem nivoji enostavno ni možno rešiti.
Kakšne nasvete bi dali občanom in lastnikom podjetij v Krškem glede varnostnih ukrepov, ki bi jih lahko sami uvedli za zaščito svojega premoženja?
Gre za stalna priporočila in nasvete, ki jih skušamo vseskozi sporočiti občanom. Osnoven nasvet je, da doma ali v poslovnih prostorih ne hranijo denarja ali premoženja velike vrednosti, svoje daljše odsotnosti (npr. fotografije z morja) pa naj ne objavljajo na družbenih omrežjih. Prav tako jim svetujemo, da naj, v kolikor jim to dopušča finančna situacija, na objekte in prostore namestijo video nadzorne sisteme in alarmne naprave, ki dokazano odvračajo storilce od izvršitve kaznivih dejanj, hkrati pa omogočajo hitrejši odziv policistov na storjeno dejanje. V tem kontekstu lahko povem, da je bilo v zadnjem obdobju kar nekaj primerov, ko so lastniki vlom v prostore zaznali zelo pozno, kar v nadaljevanju še dodatno oteži preiskovanje tovrstnih dejanj. Prav tako so se v praksi kot zelo učinkoviti izkazali zelo enostavni in poceni ukrepi s katerimi se daje vtis, da se v hiši nahajajo osebe, kljub temu da ni nikogar doma (prižgana luč v notranjosti, uporaba t.i. simulatorjev TV, parkirano vozilo na pred hišo….).
Zelo pomembno je tudi, da so ljudje pozorni na sumljive osebe, ki si ogledujejo hiše, poslovne prostore, zvonijo na vrata in »prodajajo« razne izdelke ali storitve oz. se brez znanega razloga gibljejo na določenem območju. V tem delu policisti od občanov po storjenem kaznivem dejanju zelo pogosto dobijo informacije, da so zaznali gibanje sumljivega vozila ali osebe vendar tega iz različnih zadržkov niso sporočili policiji – v večini primerov gre za neupravičen strah pred izpostavljanjem, saj lahko prijavitelj ostane anonimen, prav tako pa imajo občani pogosto občutek, »da bi po nepotrebnem delali paniko«. Apeliramo na občane, da naj o vseh tovrstnih primerih obveščajo policijo na 113, saj lahko na ta način preprečimo samo izvršitev kaznivega dejanja oz. smo po prijavi izvršitve KD bistveno bolj učinkoviti. To priložnost bi izkoristil tudi na opozorilo, da se bliža čas gobarjenja v katerem so pogostejši vlomi v osebna vozila parkirana na odročnih mestih. Pri tem pozivam občane naj v vozilih ne puščajo vrednejših predmetov, pa tudi ne vrečk ali torb, ki bi lahko potencialnemu storilcu dajali vtis, da se v njih nahajajo vrednejši predmeti.
Kako se odzivate na zaskrbljenost prebivalcev glede povečane prisotnosti ”problematičnih populacij”; v Krškem in kako to vpliva na splošno varnost? Kakšne so možnosti dolgoročnih rešitev za to vprašanje?
Najprej je treba poudariti, da policisti ne vodimo podatkov na način, ga bi lahko odgovorili na vaše vprašanje. Vse storilce odklonskih ravnanj t.j. prekrškov in kaznivih dejanj obravnavamo v skladu s pristojnostmi na enak način, ne glede na spol, raso, etnično pripadnost, narodnost in druge osebne okoliščine.
Dejstvo je, da so posamezne skupnosti, na našem območju predvsem romska skupnost, stigmatizirane zaradi odklonskih ravnanj nekaterih posameznikov iz te skupnosti to pa v nadaljevanju vodi do nestrpnosti in nedopustnih konfliktov. Ob tem se je pomembno zavedati dejstva, da delež odklonskih ravnanj ni vezan na narodnostno pripadnost, temveč je potrebno vzroke iskati v širši družbeno socialni realnosti bivanja večine pripadnikov skupnosti na območju jugovzhodne Slovenije. Na lokalnem nivoju večine teh težav, ki imajo globlje in širše osnovne vzroke enostavno ni možno rešiti ob čemer je zdaj javno izpostavljenih kar nekaj pobud usmerjenih v dolgoročno in sistemsko urejanje razmer na tem področju.
Kakšno vlogo po vašem mnenju igrajo vzgoja, šolanje in družinske vrednote pri zmanjševanju kriminala v lokalni skupnosti?
Kako lahko policija in druge javne službe sodelujejo pri preventivnih ukrepih? Policijski ukrepi morajo biti zadnji v vrsti vseh ukrepov s katerimi se zagotavlja varnost v nekem okolju. Ko se mora policija npr. ukvarjati z »problematičnim« mladostnikom je to praviloma znak, da je bilo nekaj narobe z vsemi v vprašanju omenjenimi dejavniki ob čemer se od policistov pričakuje, da bodo tisti, ki bodo na koncu naredili »red«. Ozko gledano to sicer drži vendar je potrebno prej na vseh ostalih področjih narediti vse, da do takšne situacije sploh ne pride. Iz tega razloga so policisti PP Krško, sploh vodje policijskih okolišev, praktično dnevno aktivno vključeni v različne programe in preventivne aktivnosti v sodelovanju z osnovnimi šolami in šolskim centrom v Krškem, prav tako sodelujejo v lokalni akcijski skupini ter izvajajo aktivnosti z različnimi društvi in organizacijami na lokalnem nivoju. V tem delu lahko pohvalim odlično sodelovanje z izobraževalnimi zavodi, ZMŠ Krško, CSD, MO Krško, MI-SPO in ostalimi deležniki v lokalnem okolju – zelo redko ali praktično nikoli se ne zgodi, da kateri od subjektov na lokalni ravni ne bi želel sodelovati in prispevati k varnem okolju.
Kako policija spremlja uspešnost sankcij za storilce kaznivih dejanj in ali menite, da je trenutni pravosodni sistem dovolj učinkovit pri obravnavi ponavljajočih se storilcev kaznivih dejanj?
Policija je kot deležnik obveščena o posameznih procesnih dejanjih v okviru kazenskega postopka in o končni odločitvi tožilstva oz. sodišča. Ob tem sicer nedvomno opažamo, da pogosto obravnavamo t.i. storilce povratnike vendar se ob tem v čim večji meri, sploh na lokalni ravni, izogibamo ocenam o učinkovitosti dela neodvisnega sodnega sistema ter si prizadevamo, da svoje delo opravimo čim bolje. Ne glede na to lahko povem, da je sodelovanje tako z ODT Krško kakor okrajnim in okrožnim sodiščem v Krškem zelo korektno in da sprotno rešujemo vsa medsebojna vprašanja, seveda v okviru svojih pristojnosti.
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.