Program Svit je neke vrste zdravstvena boniteta

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Nedelja, 02.04.2023    Rubrika: PANORAMA Redakcija

Ambasador Programa Svit za Posavje Bojan Cizel (foto: arhiv PO)

V marcu smo že tradicionalno obeležili mesec boja proti raku debelega črevesa in danke. V ta namen so pri NIJZ v okviru Centra za zgodnje odkrivanje raka pripravili podatke o odzivnosti v Program Svit za leto 2022 tudi po posameznih posavskih občinah, ki jih pokrivata NIJZ Celje in NIJZ Novo mesto. Svojo izkušnjo je z nami delil tudi ambasador Programa Svit za Posavje Bojan Cizel.

»Program Svit pri navidezno zdravih Slovencih v starosti od 50 do 74 let s preprostim testom blata išče sledove prikrite krvavitve. Osebe s pozitivnim izvidom presejalnega testa na kri v blatu so pregledane na kolonoskopiji, kjer se ugotovi vzrok krvavitve. Cilj programa je med navidezno zdravimi osebami odkriti tiste, pri katerih je velika verjetnost, da bi se iz sprememb na steni debelega črevesa in danke razvil rak ali že imajo začetno obliko raka, in te spremembe odstraniti. Zgodaj odkrito bolezen lahko uspešno zdravimo, z odkritjem predrakavih sprememb pa lahko bolezen celo preprečimo,« so poudarili pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

V Program Svit je bilo po podatkih NIJZ povabljenih dobrih 315.000 oseb, odzivnost na vabilo je bila 63,4 %, z najvišjo stopnjo odzivnosti v goriški regiji (67,1 %). Med osebami s pregledanimi vzorci blata je imelo 94,6 % oseb negativen, 5,4 % oseb pa pozitiven izvid presejalnega testa; izjavo o sodelovanju je vrnilo 63,43 % oseb. V programu ni želelo sodelovati 296 oseb, kar znaša 0,09 odstotka. V Programu Svit je bilo doslej po navedbah NIJZ odkritih 3.800 primerov raka, pri 29.800 osebah je bil odstranjen napredovali adenom, ki predstavlja večje tveganje za raka. Kot so pri NIJZ zapisali v obvestilu za javnost, so na dosežene rezultate v Sloveniji upravičeno ponosni.

Odzivnost v Posavju

Po podatkih NIJZ je bilo v letu 2022 v Zdravstveni regiji Novo mesto v program povabljenih skupno 20.565 oseb, pri čemer je izjavo o sodelovanju vrnilo skoraj 65 odstotkov oseb, v programu pa ni želelo sodelovati 0,04 % oziroma 8 oseb. Skupno je bilo tako presejane 60,65 odstotkov povabljene populacije v tej zdravstveni regiji, pri čemer je spodbudna tudi novica, da je po podatkih NIJZ odzivnost v zdravstveni regiji Novo mesto v primerjavi z gibanjem odzivnosti v celotni Sloveniji v obdobju od leta 2010 do 2022 nad slovenskim povprečjem. V Mestni občini Krško se je vabilu odzvalo 59,52 % vabljenih, v Kostanjevici na Krki pa 61,24 %.

Po podatkih NIJZ Celje je bilo v letu 2022 v program povabljenih 47.263 oseb, od 26.954 vrnjenih kompletov vzorcev blata, primernih za analizo, je bilo 94,56 % testov negativnih in 5,44 % testov pozitivnih. Presejane je bilo 59,53 % povabljene populacije. V občini Brežice je bila odzivnost 58,41 %, v občini Radeče kar 67,88 %, v občini Sevnica 65,27 %, v občini Bistrica ob Sotli pa le 52,09 %. Kar zadeva gibanje odzivnosti v zdravstveni regiji Celje v primerjavi z gibanjem odzivnosti v Sloveniji, je zdravstvena regija Celje malenkost pod slovenskim povprečjem, odzivnost pa je v letu 2022 poskočila in presegla slovensko povprečje.

Osebna izkušnja Krčana Bojana Cizla s Programom Svit

Za izjavo smo prosili tudi ambasadorja Programa Svit za Posavje Bojana Cizla, ki s partnerico živi na Senovem; 60 letni Krčan ima sicer dva odrasla sinova in veliko prostega časa preživi v naravi. Cizel se je s programom Svit prvič srečal, ko je po dopolnjenem 50. letu prejel vabilo za sodelovanje v programu, pri čemer iskreno priznava, da se nanj ni odzval, saj ni imel nobenih zdravstvenih težav na tem področju. Ko je po dveh letih ponovno prejel vabilo, je poslal vzorca blata, za katera se je ob analizi ugotovilo, da sta pozitivna. Sledile so naknadne preiskave, ki so potrdile diagnozo raka na debelem črevesu. »Dogovorili smo se za način in potek zdravljenja, ki je bilo po dobrega pol leta uspešno zaključeno. Sedaj pri svoji osebni zdravnici enkrat letno opravim kontrolo, sicer pa lahko živim normalno polno življenje dalje,« pove Cizel in doda, da je po pozitivnem izvidu testiranja nadaljnji postopek zdravljenja učinkovito in hitro organiziran. »Tu se stvari (pregledi, dogovarjanja, usklajevanja…) resnično dnevno dogajajo in tudi v primeru, da nekdo doživi negativen šok, ker nekaj odkrijejo, ima vsaj zagotovilo, da bo zelo hitro in učinkovito sprejet v nadaljnjo obravnavo. Pomembno je zaupati, verjeti in pozitivno razmišljati, saj se stvari potem odvijajo v pravo smer.«

Statistično se vsak tretji ne odzove povabilu na Svit

»Menim, da so glavni vzroki za neodzivnost trije. Prvi je, da ljudje, ki nimajo nikakršnih zdravstvenih težav, enostavno mislijo, da to ni za njih (sam sem bil med njimi). Tu je treba vedeti, da je rak debelega črevesa bolezen, ki se razvija počasi in da ko enkrat težave nastopijo, je bolezen ponavadi tako razvita, da je potek zdravljenja daljši in težji. Zato je potrebno, da se vabilu v Program Svit odzovemo vsaki dve leti, da se vsake morebitne bolezenske spremembe na črevesu odkrivajo pravočasno.« Po besedah Bojana Cizla je drugi vzrok strah pred pozitivnim izvidom. »Vsak pozitiven izvid še ne pomeni raka debelega črevesa. Pa tudi če se rak potrdi, je bolje, da zanj izvemo čim prej, saj so s tem možnosti za hitro in učinkovito zdravljenje večje,« še poudari Cizel in doda, da so predsodki glede jemanja vzorcev povsem nepotrebni, saj je postopek jemanja vzorcev blata res enostaven in čist. Enako velja za kolonoskopijo: »Sam hodim na pregled s kolonoskopijo na približno dve leti in verjemite, da ob tem razmišljam predvsem na to, da to počnem za svojo korist, za svoje zdravje.«

Sicer pa Cizel še poudari, da je nezdrav življenjski slog eden od dejavnikov, »ki je lahko povezan s pojavom bolezni. Seveda ni edini. Sem pa mnenja, da s primerno prehrano, dosti gibanja, izogibanjem stresu (kar je težko, se pa da s stresom ustrezno soočati in zmanjšati njegove negativne vplive…), lahko vplivamo na svoje zdravje tudi sicer.«

Treba se je opogumiti in se odzvati

»Sam dojemam Program Svit kot neke vrsto zdravstveno boniteto. Program Svit je dostopen vsem med 50 in 74 letom starosti, ga pa dobra tretjina ljudi ne jemlje resno. Program je namenjen ljudem in tu imamo resnično možnost, da sami naredimo nekaj zase. Ne kažimo in ne čakajmo na druge, ampak naredimo to malo, kolikor je treba, da na tem področju poskrbimo za svoje zdravje. Program Svit rešuje življenja, ampak le, če se nanj odzovemo!«

Andreja Kališnik

#povezujemoposavje

Članek je bil objavljen v zadnji številki Posavskega obzornika.

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.