Slovenijo prešla fronta s hudimi nalivi, sunki vetra in točo. Največ škode na Dolenjskem.

Avtor tega prispevka je RTV Slovenija. Vabljeni k branju RTV Slovenija »


Posledice neurja v Kranju. Foto: BoBo/Borut Živulović
Posledice neurja v Kranju. Foto: BoBo/Borut Živulović

Zaradi burnega vremenskega dogajanja je Agencija za okolje (Arso) za ponedeljek za vso državo izdala oranžno opozorilo, nato pa se je vreme umirilo.

Predtem, proti večeru, sta nad severno Primorsko nastali nevihtni celici in se združili v večji nevihtni sistem, ki se je pomaknil nad notranjost Slovenije. Tudi v bližini Postojne, Velikih Lašč in Mirne Peči so nastale močnejše nevihtne celice, ob tem so nastajali nalivi in močnejši sunki vetra, poroča Arso.

Na Arso so izmerili tudi nekaj močnejših nalivov, v Kranju so zaznali 33 milimetrov dežja, v Novi vasi na Blokah pa 24 milimetrov dežja.


Veliki Gaber pri Biču. Foto: MMC RTV SLO
Veliki Gaber pri Biču. Foto: MMC RTV SLO

Najmočnejša nevihta popoldne zajela okolico Novega mesta

Po podatkih uprave za zaščito in reševanje so dopoldanske krajevne plohe in nevihte najprej zajele predvsem območja občin Bleda, Radovljice, Tržiča, Kanala ob Soči, Cerkna, Škofje Loke, Medvod, Domžal, Kamnika, Grosuplja, Sevnice in Ivančne Gorice.

Del države je nato zgodaj popoldne zajela supercelična nevihta, ki je potovala v loku in zavijala desno, kar je dokaj značilno za supercelične nevihte na severni polobli. Nevihta, ki je potovala od Postojne prek Ivančne Gorice, Trebnjega in Novega mesta in jo je spremljala tudi toča. Najmočnejši sunek vetra so izmerili v Novem mestu, in sicer 63 kilometrov na uro.

Po poročanju Radia Slovenija so imeli številni vozniki na Dolenjskem zaradi toče poškodovana vetrobranska stekla, na območju Ivančne Gorice pa je padala sodra. Toča je uničevala tudi pridelke na vrtovih in njivah.

Slovenijo zajele nevihte, ponekod klestila toča

Odkrite strehe, podrta drevesa in poplavljanje meteorne vode

Močnejše nevihte so popoldne sicer zajele večji del Slovenije, močno deževje je zalilo več objektov ter večnamenskih dvoran, meteorna voda je zalila tudi vozišča in sprožila nekaj plazov. Močan veter pa je podiral drevje, drogove elektrodistribucije in odkrival strehe stanovanjskih, gospodarskih in drugih objektov, poroča uprava za zaščito in reševanje.

Med drugim se je močan pas neviht zgodaj popoldne pomikal od Lesc oz. Ljubljane proti severovzhodu in je zajel območje Velenja, kjer so ob ujmi izmerili 28 milimetrov dežja. Na postaji Radegunda v občini Mozirje so v zgolj 30 minutah zaznali 26 milimetrov padavin, na Rogli pa 21 milimetrov.


image

Vreme RTVSLO.si

Uprava za zaščito in reševanje je čez dan skupno zaznala 193 dogodkov v 31 občinah, aktiviranih je bilo 66 prostovoljnih gasilskih enot in štiri poklicne. Po podatkih uprave za zaščito in reševanje je v Grosupljem močan veter odkril nekaj stanovanjskih objektov, v Sevnici v naselju Pavla vas pa je zaradi udara strele zagorelo ostrešje gospodarskega objekta.

V Cerknem je veter podrl več dreves, eno od njih je padlo na stanovanjski objekt. Veter je odkril nadstrešek hiše, na vozišče pa se je vsula obcestna brežina. Posledice neurja odstranjujejo gasilci.

Meteorna voda je težave povzročala v Medvodah in v Ivančni Gorici, kjer je zalila nekaj stanovanjskih in gospodarskih objektov, močan veter pa je podrl nekaj dreves. V Kamniku je zalilo nekaj stanovanjskih objektov in kamp. Meteorna voda je zalila tudi nekaj stanovanjskih objektov v Medvodah in Ljubljani. V vseh naštetih primerih so posredovali gasilci, še poroča uprava za zaščito in reševanje.

Nevihte povzročale preglavice tudi na Hrvaškem

Nevihte so popoldne dosegle tudi dele Hrvaške, kjer je državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) zaradi nevarnosti neurij izdal rdeče vremensko opozorilo za območje Zagreba in Osijeka.

Nevihta je hrvaško prestolnico v glavnem zaobšla, dežurne službe pa so imele največ dela z odpravljanjem posledic močnega vetra, ki je podiral drevesa in lomil veje, zaradi česar so nastale težave v prometu. V nekaterih krajih v okolici Zagreba so močan veter po poročanju tamkajšnjih medijev spremljale tudi obilne padavine in toča.

DHMZ je za danes izdal oranžno vremensko opozorilo tudi za reško in dubrovniško regijo. Za območje Reke vremenoslovci opozarjajo pred nevihtami, na območju Dubrovnika pa svarijo pred visokimi temperaturami.

Naraščanje vodotokov predvsem v severovzhodnem delu države

Na Arsu prebivalcem svetujejo, da v primeru, če njihovega območja še ni zajela nevihta, zaščitijo svoje imetje. Če pa so v naravi, če morda kampirajo, naj se umaknejo v varnejše zavetje.

Arso tudi svari pred nevarnostjo zadrževanja na prostem in v bližini dreves, daljnovodov in v bližini hudourniških vodotokov, kjer so mogoče poplave, udari strel pa lahko zanetijo požare. Zato svetujejo zadrževanje na varnem mestu v zgradbi, vse, ki bodo v času neurij na prostem, pa poziva, naj si poiščejo zavetje v zgradbah ali v vozilu.

Ob tem je mogoče zastajanje padavinske vode in naraščanje hudourniških vodotokov, opozarjajo na Arsu. Verjetnost za to bo večja v severovzhodni Sloveniji. Tudi drugje v severnem in vzhodnem delu države lahko posamezne reke prehodno dosežejo velike pretoke. V južni Sloveniji bodo pretoki rek še naprej ustaljeni.

Neurje največ škode povzročilo na Dolenjskem

Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.