Sonce gori – spomeniki Rudija Stoparja skozi fotografski objektiv

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Petek, 19.04.2024    Rubrika: KULTURA Redakcija

Predsednica Društva ljubiteljev fotografije Krško Jožica Mikek Veber se je v svojem govoru poklonila kiparju in pesniku Rudiju Stoparju.

V okviru tradicionalnih Blaževih dnevov so pri Društvu ljubiteljev fotografije Krško v četrtek, 18. aprila, pripravili odprtje fotografske razstave del kiparja in pesnika Rudija Stoparja v krški Dvorani v parku. Razstava nosi naslov »Sonce gori«.

Kot je dejala predsednica Društva ljubiteljev fotografije Krško Jožica Mikek Veber, je kiparja in pesnika Rudija Stoparja v preteklosti spremljala na njegovi bogati poti, spremljala je njegove aktivnosti, stvaritve in ga spoznala skozi likovna dela. »Moja velika želja je bila, da ga predstavim širšemu okolju, ljudem, ki smo z njim sobivali, ustvarjali. Posebno me je vzpodbudila razstava leta 2023 na gradu Sevnica. Njegova dela so prepoznali tudi v občini Sevnica in mu podelili naziv častnega občana. Vse to več kot zasluženo,« je še izpostavila Mikek Veber.

DSC_0579

Vlasta Moškon je prebrala nekaj pesmi, ki jih je napisal Rudi Stopar.

Kar zadeva razstavo samo, predsednica društva pove, da so člani društva fotografirali Stoparjeva dela, postavljena v naravnem okolju. Spomeniki in obeliski krasijo podobe krajev in so pomemben spomenik zgodovine in kulture. Svoja fotografska dela v okviru razstave so tokrat prispevali: Jožica Mikek Veber, Anica Valentinc, Lovro Vakselj in Branko Benčin; slednji je tudi pripravil izbor fotografij skupaj s predsednico društva in Rudijem Stoparjem.

DSC_0606

Rudi Stopar je nagovoril zbrane na odprtju fotografske razstave njegovih umetniških del.

Umetnost kot dejavnost lepega

Kot je zapisal novinar Pavel Perc v katalogu k razstavi, kulturno izjemno bogato življenjsko pot Rudija Stoparja, leta 1939 rojenega v Boštanju pri Sevnici, v več kot šest desetletjih ustvarjanja najbolje opredeljuje sintagma, kot jo je poimenoval on sam, da je zanj umetnost dejavnost lepega. Kot je še zapisal, Rudija Stoparja poznamo kot kiparja, slikarja, grafika, pesnika, pedagoga in organizatorja kulturnega življenja v Posavju in tudi v drugih slovenskih krajih ter celo v tujini. »Ob slovenskem kulturnem prazniku so mu, denimo, zlato Prešernovo plaketo podelili precej prej Krčani kot Sevničani. V tujini pa je kulturno srenjo navdušil s svojim pestrim ustvarjalnim opusom in dobil priznanja v Franciji, Kanadi, je tudi častni občan mesta Dundas, v Turčiji, na Japonskem, Hrvaškem, v Srbiji, Bosni in še kje. Stoparjevo delo cenijo tudi v Trebnjem, Makolah in na Prevaljah,« je bilo še zapisano v katalogu.

DSC_0542

Detajl z razstave – fotografija spomenika, ki nosi naslov »Sonce se je zjokalo« (Blanca 2009).

Trud umetnika ujet v fotografski objektiv

Posebej za naš medij je umetnik Rudi Stopar dejal, da ga veseli dejstvo, da so njegova dela (spomeniki, obeliski in skulpture v naravnem okolju) ter njegov trud, ki ga je vložil v svoja dela, naposled ujeta v fotografski objektiv v okviru razstave. »Ko pogledam razstavo, skorajda težko verjamem, da so na fotografijah moja dela. Razstava je videti krasno; zdi se mi, da so moja dela videti lepša kot v resnici,« je dejal Stopar. »Izpostavljeni detajli na fotografijah apostrofirajo zgodbo posameznega spomenika. Prvi spomenik je nastal leta 1972, nato so sledili ostali, številni so posvečeni Boštanju in njegovi zgodovini,« je še povedal. Fotografija zadnje velike skulpture v okviru razstave je posvečena tragediji na Savi in nosi naslov Sonce se je zjokalo,« še razloži Stopar, ki se je v svojem govoru zahvalil ženi z družino ter prijateljem, da je lahko ustvarjal.

»V vseh spomenikih je zgodba o revi človeka in človeštva; modrost pride z leti, a običajno prepozno, marsikdaj pa sploh ne pride, ravno tako pa ne pride um med ljudi. Treba je verjeti v pravljico o človeku, da človek lahko preživi. Manjka nam prijaznosti, saj le ta šteje,« je strnil svoje misli Rudi Stopar v okviru svojega nagovora občinstvu.

Večer je povezovala Vlasta Moškon, ki je občinstvu prebrala tudi nekaj izbrane poezije Rudija Stoparja iz njegove pesniške zbirke Čas pelje mimo.

Po uradnem odprtju razstave, ki bo na ogled do 15. maja, je sledilo še druženje ob pogostitvi. Razstava je nastala ob podpori Mestne občine Krško in JSKD OI Krško.

A. K.

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.