Trojica Pridnih rok Rajhenburga, ki barva, riše in ustvarja

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Sobota, 14.09.2024    Rubrika: KULTURA Redakcija

Skupinska fotografija vseh, ki so poskrbeli, da je dogodek uspel.

V Valvasorjevi knjižnici Krško so v torek, 10. septembra, odprli razstavo treh ustvarjalk, ki so predane barvanju, risbi in ustvarjanju raznolikih izraznih podob. Razstava nosi naslov »Barvamo, rišemo, ustvarjamo, da se duša umiri in srce oživi«.

Kot je dejala predsednica KD Svoboda Brestanica Margareta Marjetič, ki je povezovala dogodek, vse tri ustvarjalke povezujejo rokodelsko in likovno dejavnost skupine Pridne roke Rajhenburga – to so voditeljica skupine Irena Kožuh, hčerka Mojca Kožuh in nečakinja Barbara Samec.

DSC_4507

Barbara Samec (trenutno v tujini), Irena Kožuh in Mojca Kožuh so pripravile razstavo del v različnih tehnikah, ki je prava paša za oči.

Irena Kožuh kot gonilna sila in neusahljivi vir pobud

»Drugo leto bo minilo 20 let, odkar sta se nam na skupni razstavi na gradu Rajhenburg predstavili Irena in njena hči Mojca – Irena s čudovitimi vezenimi in kvačkanimi izdelki, Mojca pa s slikami v akvarelu in temperi,« je razložila Marjetič in dejala, da je tako nastala številčna skupina Pridne roke Rajhenburga, ki jih pridnost in vedoželjnost vodi, »da svoje delo nenehno dopolnjujejo z novimi izdelki, spoznavajo nove tehnike, se izobražujejo in povezujejo s sorodnimi skupinami«, s tem pa tudi ohranjajo dediščino ročnega ustvarjanja.

DSC_4525

Živa in Jakob Župevc med glasbenim nastopom, pri katerem sta spretno združila citre in cajon.

»Težko je našteti vse, kar zna Irena Kožuh ustvariti s svojimi spretnimi rokami, vsakoletna razstava ročnih del v Domu Svobode v Brestanici najlepše predstavi njeno delo. Pod njenim vodstvom povezujejo članice sivo staro pot z novimi znanji,« je še dejala Marjetič.

Mojca Kožuh – od eksperimentov s čopičem in barvami v iskanju novih oblik

DSC_4540

Sara Žgalin med recitiranjem pesmi

Mojco Kožuh je po ustvarjalni poti vodilo srce v različne smeri izraznosti. »Od eksperimentov s čopičem in barvami, ki jih obožuje, je nenehno iskala nove oblike. Prepustila se je tehniki enbosiranja na paus papirju in z njo sodelovala na skupinski razstavi v galeriji Staneta Fabjančiča,« še razloži povezovalka večera Marjetič in doda, da so jo nato »osvojile drobne pikice, s katerimi so potrpežljivo in vztrajno nastajale nove likovne podobe, miniaturne mandale«.

Potem je Mojca odkrila tehniko risanja vzorčkov in v okviru tokratne razstave se predstavlja predvsem z vzorčenjem. Omeniti velja, da je pri tem vskočila mama Irena, nekaj njenih vzorcev je prenesla na platno in jih izvezla v starem rešilje vezu na belem platnu, kar so si obiskovalci tudi lahko ogledali na razstavi.

DSC_4554

Irena in Mojca Kožuh sta v dar ob odprtju razstave prejeli šopek vrtnic, zahvala je šla tudi tretji ustvarjalki v odsotnosti Barbari Samec.

Razlivanje kot slikarska tehnika Barbare Samec

Tretja članica Pridnih rok Rajhenburga v okviru tokratne razstave je Barbara Samec, ki se trenutno nahaja v tujini. Kot je povedala Marjetič, se »Barbara v svojih delih predstavlja s slikarsko tehniko pouring, kar po naše pomeni razlivanje. Ljubi barve in njena slika nastane z razlivanjem akrilnih barv v različnih odtenkih, z usmerjanjem pa vpliva na obliko in podobo. Nastale slike so lahko končen rezultat, ali pa osnova nadaljnjega slikanja, da nastane edinstveno delo«.

Tudi Barbara se je preizkušala s čopičem, zdaj pa ustvarja še male mandale, najraje na kamnih.

Ustvarjalno delo kot odklop od zunanjega sveta

Vse tri ustvarjalke so povedale, da delajo z veseljem, da jih delo odklopi od zunanjega sveta. Kot pravijo, v njem najdejo užitek, zadovoljstvo in sprostitev. »Delo jim napolni dušo z novo energijo in jih okrepi za nove izzive življenja,« še pove Marjetič in doda, da vse tri umetnice svoje delo preprosto ljubijo. Ta ljubezen do ustvarjanja jim z vsakim dnem »prinaša nove možnosti, nove priložnosti, nove ideje, ideje pa so kraljice uspeha in gonilna sila raziskovanja, saj v likovnem ustvarjanju ni stalnice, je nenehno iskanje in dopolnjevanje«.

Ustvarjalnost pa se pretaka tudi v glasbi, ki sta jo v večer spretno vtkala mlada glasbenika Živa Župevc na citrah in Jakob Župevc na bobnu cajon. Skupaj sta izvedla pesmi Tople oči, Siva pot in Dan ljubezni, kar je publika pospremila z glasnim aplavzom, ravno tako pa je prostor napolnila govorjena beseda v obliki recitacije Sare Žgalin, ki je predstavila Menartovo pesem Skica.

Zbrane je nagovorila in pozdravila tudi direktorica Valvasorjeve knjižnice Urška Lobnikar Paunović in vsem zaželela lep večer ob ogledu razstavljenih del. Dogodek se je zaključil ob pogostitvi z domačim pecivom, obiskovalci pa so si lahko izbrali priložnostna darilca (kazalke za knjigo z vzorci in drobne mandale na kamenčkih), ki sta jih zanje pripravili Mojca in Barbara.

A. K.

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.