Urška Klakočar Zupančič z Gretinim grehom v Krškem

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Sreda, 26.04.2023    Rubrika: KULTURA Redakcija

Mag. Urška Klakočar Zupančič in Polona Brenčič sta pripravili razgiban literarni večer.

V okviru svetovnega dneva knjige, ki ga obeležujemo 23. aprila, so v četrtek, 20. aprila, v Valvasorjevi knjižnici Krško gostili predsednico Državnega zbora Republike Slovenije, pravnico in pisateljico mag. Urško Klakočar Zupančič.

Osrednja tema pogovora, ki je ga je usmerjala bibliotekarka in zgodovinarka Polona Brenčič, je bila posvečena romanu, ki nosi naslov »Gretin greh« – gre za literarni prvenec gostje literarnega večera, ki se dogaja v burnem 17. stoletju v kraju Lichtenwald (današnja Sevnica).

DSC_1220

Dogodek sta s svojo prisotnostjo simbolično podprli obe krški podžupanji.

Sogovornici sta se v dve uri trajajočem pogovoru dotaknili tudi drugih aktualnih tem, tesno prepredenih tako s poklicnim oz. političnim kot tudi z zasebnim življenjem mag. Urške Klakočar Zupančič. Občinstvo je presenetila z dostopnostjo, neobremenjenostjo, svežino, ki veje iz njene pristne ženskosti in iskrenostjo ob prijetnih in tudi manj prijetnih temah, na katere je odgovarjala v edinstvenem in neponovljivem slogu, ki je navdušil zbrane in spontano razorožil morebitne skeptike.

Protagonistka Greta kot sinonim za številne ženske tega sveta

DSC_1264

Mag. Urška Klakočar Zupančič med branjem odlomka iz knjige Gretin greh

»Sem nekdo, ki ima rad ljudi in svet okoli sebe, veliko mi pomeni to, da je človek svoboden v vseh pomenih te besede. Biti svoboden namreč pomeni biti to, kar si, kar je največ, kar lahko imamo,« je strnila uvodne misli Klakočar Zupančič, ko je pogovor stekel o protagonistki romana Gretin greh. Greta je po besedah Klakočar Zupančič »sinonim za številne ženske tega sveta«.
»V mladosti sem veliko hodila v krško, brežiško in sevniško knjižnico, knjige me spremljajo že celo življenje, slovenščino pa me je učila Vidka Kuselj, ki me je pri mojem pisanju zelo spodbujala kot učiteljica. Pisanje je bilo z mano celo osnovno šolo, nato pa je šlo življenje svojo pot,« še razloži gostja večera, ki je v šoli osvojila celo zlato Cankarjevo priznanje in sta jo zatorej knjiga ter slovenska beseda spremljali že od malega.

Klakočar Zupančič je svoj čas pisala pravno-zgodovinske članke, ki so dosegali visoko branost, saj je preko njih na zanimiv način predstavljala zgodovinske osebnosti in jim pridala tudi pravni problem. Šele po tovrstnem pisanju pa je začela nastajati knjiga, za katero sogovornica pravi, da je »vedela, kakšna bosta začetek in konec romana, vse ostalo pa je nastajalo sproti«.

DSC_1299

Z leve proti desni: mag. Urška Klakočar Zupančič, Urška Lobnikar Paunović in Polona Brenčič

V zibelko položena ljubezen do zgodovine

Urška Klakočar Zupančič je o romanu še povedala: »Zgodovina mi je bila že od nekdaj fascinantna, in če jo gledaš z vidika človeških čustev, postane ‘blazno’ zanimiva in privlačna. Moja želja je bila, da nastane roman, ki ima zgodbo, umeščeno v nek drug čas, s tem pa se bralcu malenkost odpre obzorja.«

O obdobju, v katerega je roman umeščen, je povedala, da je »izbrano z namenom«, saj je takrat čas tekel počasneje, »prebujal se je človeški duh, začne ga zanimati človek kot tak, znanost se prebuja, človek odkriva veliko novega, se prebuja, prebujajo pa se tudi reakcionarne sile, ki nas vlečejo nazaj v cono udobja«. Roman je tako umeščen v obdobje humanizma in renesanse ter 30-letne vojne med katoliki in protestanti, v čas torej, ko tlačanstvo počasi izumira. »Zgodovina je boj za svobodo in v tem romanu je to hrepenenje po svobodi močno izraženo, tudi skozi čarovniške procese«, je še poudarila.

DSC_1211

Roman Gretin greh je izšel pri založbi Primus.

Dogajanje v Lichtenwaldu in Gurkfeldu ter čarovniški procesi

Zgodba se odvija v Trgu Lichtenwald in delno v tedanjem Krškem oz. Gurkfeldu, po besedah Klakočar Zupančič pa je zaradi vpletenosti čarovniških procesov »zgodba bolj strastna«. Razložila je, da je želela združiti življenje neke ženske, ki čustvuje, ki trpi, ki izraža materinsko ljubezen, ki doživi smrt svojega soproga, ima neizmerno željo po vedenju in je rojena razsvetljenemu človeku. »Gretin greh je, da preveč ve in preveč ljubi, zato je kaznovana. Je ženska, ki svojo ženskost živi v času, ko se to ni dalo,« je poudarila sogovornica, ki verjame tudi v to, da ko pride pravi moški, le-ta uspe žensko prebuditi v vsej njeni biti, a vendar kljub vsemu to ni feminističen roman, je še pridala, čeprav opisuje tudi strastno razmerje med Greto in vitezom Johannom Savinškom.

»Strast prebudi tako žensko kot moškega«

»V strasti ne vidim nič slabega, to je samo lepo in dobro, saj prebudi tako žensko kot moškega, bogati naše življenje in prinaša življenje na svet,« je še dejala gostja večera v pogovoru s Polono Brenčič. Ob tem je dodala, da se človeška čustva z evolucijo niso spremenila, materinska ljubezen pa je gonilo tudi v primeru najhujšega, kar se lahko zgodi – v primeru smrti otroka: »Zase lahko rečem, da sem najprej človek, mati in potem vse ostalo, toda ne v patetičnem oz. cankarjanskem smislu. Ko otrok pride na svet, ti postane najpomembnejša oseba, vse dokler se ne osamosvoji.«

Urška Klakočar Zupančič je tudi odkrito priznala, da »obstajajo močne politične težnje« po tem, da se jo ukalupi, a kot pravi sama, se temu preprosto ne pokorava: »Ženske rabimo izpolniti svoje potrebe, da smo potem lahko dobre matere svojim otrokom.«
Sicer pa roman vsebuje veliko tabu tem, med drugim se avtorica razpiše tudi o temah, kot so posilstvo, incest, spolnost in verska vprašanja, izpostavi pa tudi (ne)hvaležno vlogo in poslanstvo babic ter zdravilk v času čarovniških procesov, zaradi česar so bile preganjane.

»Človek je vero izpridil«

»Vse enoboštvene religije so v svojem temelju dobre, toda človek je vero izpridil. Bog je ljubezen, univerzalna sila, ki si ne želi trpljenja, vojn, bolečine. Verjamem, da ko religija ali ideologija postane nasilna, tedaj izniči veliko dobrega,« je še razmišljala gostja večera, ki meni tudi, da človekove pravice niso padle z neba, temveč so si jih ljudje izborili, čarovniški procesi pa predstavljajo po njenem mnenju genocid nad ženskami. Pogovor je stekel tudi o tem, da obstaja tiho upanje, da bo prišel novi sistem, boljši od kapitalizma, s katerim bo človek postal bolj svoboden, kot je danes.

Avtobiografske prvine v romanu, pravo nekoč in danes ter politični parket

V romanu se pojavlja veliko elementov, ki nakazujejo na avtobiografsko povezavo z avtoričinim dejanskim življenjem, med drugim roman razkriva pisateljičino ljubezen do konjev, odnos z očetom, vlogo dvojčkov v njenem življenju ter marsikaj drugega, med drugim tudi problematiko nevroloških bolezni, v tem primeru epilepsije. Po njenih besedah je knjiga še posebej namenjena ženskam, ki »gredo naprej z vsem, kar jim življenje težkega prinaša«.

Po avtoričinih besedah je vedno pomembno izpostaviti čustveni vidik, saj smo ljudje tako razumska kot čustvena bitja.
Kar zadeva življenje na političnem parketu, Urška Klakočar Zupančič poudarja, da so njeni dnevi izredno polni od jutra do večera in da sta ji pri delu osnovno vodilo pravičnost in izpolnjevanje etičnih norm. Sicer pa opaža, da se je kazensko pravo skozi zgodovino »počlovečilo«, zatorej se pravo razvija in bo sledilo stopnji družbene zavesti, je še poudarila.

»Ne bi rada postala dolgočasna. Takšna sem,« so bile sklepne misli gostje literarnega večera, ki že pripravlja novo knjigo, ki je že v zaključni fazi, dogaja pa se na Kranjskem in vsebuje številna teološka in filozofska vprašanja, za razliko od motiva ognja pa bo pri drugem romanu v ospredju element vode, je publiki ob koncu še zaupala Urška Klakočar Zupančič.

Ugledni gostji sta za lepo izpeljan literarni večer čestitali tudi obe podžupanji Mestne občine Krško, Brigita Piltaver Imperl ter Ivanka Černelič Jurečič, ravno tako pa je avtorica romana v dar prejela simbolično darilo s strani Urške Lobnikar Paunović, direktorice Valvasorjeve knjižnice Krško.

Odlično obiskan literarni večer je nastal v organizaciji Valvasorjeve knjižnice Krško, ob koncu uradnega dela sta sledila še pogostitev ter sproščeno druženje ob dobrotah, ki so jih pripravile članice Aktiva kmečkih žena Sremič, obiskovalci pa so lahko po promocijski ceni kupili izvod knjige Gretin greh, ki je izšla pri založbi Primus, seveda z avtoričnim unikatnim posvetilom in avtogramom.

A. K.

#povezujemoposavje

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.