[Video] TEŠ je pokopal zeleni prehod, račun za 400 milijonov evrov bomo plačali davkoplačevalci

Avtor tega prispevka je Nova24TV. Vabljeni k branju Nova24TV »

50 poslancev Državnega zbora je omogočila sprejetje zakona, po katerem bo Termoelektrarna Šoštanj (Teš) od začetka leta 2025 do 2027 opravljala gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za daljinsko ogrevanje občin Velenje in Šoštanj, ki bo davkoplačevalce vse države obremenila v višini več sto milijonov evrov. Ob tem pa se je očitno pozabilo, da bi likvidacija CO2 kuponov predstavljala pravo rešitev. 

Golobova vlada vztraja, da omenjeni zakon predstavlja edino možnost, “da se Teš in Premogovnik Velenje izogneta insolvenčnim postopkom ter se tako ohranijo delovna mesta in vir toplote za 35 tisoč prebivalcev, javne ustanove in podjetja”. Pomisleki v zvezi s tem so se sicer na nedavni seji odbora za infrastrukturo, okolje in prostor porajali celo v koalicijskih vrstah.

Lastništvo Teša in Premogovnika Velenje se bo s s Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) preneslo v upravljanje Slovenskega državnega holdinga (SDH). Predvidoma 403,1 milijona evrov bo država po poročanju STA zagotovila za tri kurilne sezone, “od tega 323,9 milijona evrov nadomestila za kritje stroškov javne službe in 79,2 milijona evrov za odplačilo posojila za gradnjo Teša 6”. Skupno 164,1 milijona evrov je predvidenih v prvi sezoni, 151,7 milijona evrov v drugi sezoni in 87,3 milijona evrov v tretji sezoni. Teš bo zagotavljal toploto po ceni, ki je veljala na 1. oktober letos, cena pa se bo nato usklajevala z inflacijo.

Kritik na strani opozicije na manjka
Medtem ko koalicija glede zakona, ki naj bi Šaleški dolini dal čas, da najde alternativni vir ogrevanja, navaja, da zakon navkljub visokim stroškom predstavlja najmanj slabo. možnost, v opoziciji opozarjajo, da se reševanja težave ni lotilo na pravi način.

Poslanec SDS Franc Rosec je danes izrazil kritiko, ker se omenjeni zakon obravnava po nujnem postopku. “Takšen postopek je povsem nesprejemljiv, saj gre za odločitev z daljnosežnimi posledicami, ki zahtevajo poglobljeno razpravo, temeljito analizo in širše soglasje”, je bil ob tem jasen. Prav tako je Rosec opozoril, da metodologija in ekonomski razlogi na katerih temelji zakon, vključuje zastarele podatke.

“Zakon temelji na projekcijah in napovedih cen električne energije, ki jih pripravlja Holding Slovenske elektrarne. Vendar se je potrebno zastaviti vprašanje, kako lahko verjamemo tem napovedim, če ni jasno, kdo in kako garantira za njihovo pravilnost in točnost”, je opozoril in v zvezi z uporabo bornih cen izpostavil, da so te pogosto predmet velikih nihanj in katerih projekcije lahko vodijo v napačne sklepe. “Namesto zadostne zanesljivosti oskrbe z električno energijo in cenovne konkurenčnosti bo Slovenija postala še bolj odvisna od uvoza električne energije, kar lahko poveča ranljivost sistema glede na nihanje cen v tujini.”

To je pot, ki vodi v slepo ulico
Po navedbah Rosca ni bila upoštevana prilagodljivost delovanja bloka šest Teš in po potrebi bloka pet, ki omogoča višje prihodke s prodajo električne energije. Obregnil se je tudi ob same projekcije poslovanja Teš, ki po njegovih besedah izkazujejo, da “HSE namerno pripravi takšne projekte, ki zakonodajalca zavajajo in namerno prikazujejo situacijo slabšo, kot je dejanska”. Spomnil je, da je sicer skupina HSE v zadnjih letih ustvarila visoke dobičke. “Leta 2023 je skupina ustvarila 391 milijonov evrov čistega dobička, ocena za leto 2024 je okoli 330 milijonov čistega dobička. Kljub temu pa je vprašanje, zakaj HSE ne izkoristi možnosti dokapitalizacije, če ne more pokrivati stroškovne cene Teša?”, je bil jasen.

Z dokapitalizacijo bi se po mnenju Rosca pridobilo čas za iskanje rešitev. Z Evropsko komisijo pa bi se lahko izpogajalo določene odpustke v smeri zamrznitve CO2 kuponov. “V Slovenski demokratski stranki omenjenega zakona ne podpiramo, saj miselnost nekaterih predstavnikov iz Ministrstva za okolje, podnebne energijo, če smo sto procentno odvisni od uvoza naftnih derivatov in zemeljskega plina, ja, bomo pa še odvisni od uvoza električne energije”, je bil kritičen poslanec SDS, ki meni, da je “to pot, ki vodi v slepo ulico”.

V proračunu sredstva še niso zagotovljena
Da sredstva v proračunu še niso zagotovljena, je v svojem govoru po navedbah Forbes Slovenija opozoril poslanec NSi Janez Žakelj. Prav tako pa po njegovih besedah ni zagotovila, da v primeru predloga vlade ne gre za nedovoljeno državno pomoč. “Dober gospodar ne dela tako”, je poudaril in spomnil, da se je že pred septembrom vedelo, da ima Teš velike finančne težave. “Dolžnost dobrega gospodarja je, da pravočasno išče rešitve in ukrepa.”

Zakon najbolj ustreza trgovcem z električno energijo
Zakon po besedah poslanca Zvonka Černača še najbolj ustreza trgovcem z električno energijo. Kot pravi, je bil izražen jasen signal, da alternativni vir električne energije ni predviden niti do leta 2027 niti do leta 2033 in da bo potrebno razliko med doma proizvedeno elektriko in dejanskimi potrebami uvažati. Meni, da je bila ta možnost v preteklosti bolj sprejemljiva, ne bo pa nujno tudi v prihodnosti, saj bi se lahko nastale razmere, ko bomo potrebno za elektriko odšteti 500 ali celo 1000 evrov na megavatno uro.

Poslanec SDS Zvone Černač (Vir: zajem zaslona, Youtube)

Problema TEŠ bi se morali po njegovo lotiti na drugem koncu, pri emisijskih kuponih, ki pravzaprav predstavljajo dodatni davek na delovanje TEŠ-a, s katerimi pa so “borzni mešetarji” uspeli ustvariti dober trg v zadnjih desetih letih. “In kdo to plačuje? Davkoplačevalci in tisti ki plačujejo predrago toploto v posameznih okoljih in predrago elektriko,” je opozoril Černač in spomnil na strategijo o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in izkoristka premoga za proizvodnjo električne energije, ki je bila sprejeta v času prejšnje vlade.

V zvezi s slednjo je poudaril, da ima integrirano varovalko, ki bi v primeru, da stabilnosti oskrbe z električno energijo ne bi bilo mogoče zagotoviti iz drugih stabilnih virov, omogočila podaljšanje roka delovanja TEŠ. “To je bila tista varovalka, ki je omogočila na eni strani vse aktivnosti, ki so potrebne za to, da se zagotovi postopno, počasno, bom rekel usmerjeno prestrukturiranje dejavnosti v tej regiji, da se zagotavlja ljudem tudi v nadaljevanju zaposlitve, da ne ostanejo brez služb, tega ni mogoče zagotoviti v dveh, treh letih,” je bil ob tem jasen.

Ž. N.

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.