Vožnja v zimskih razmerah: pravila, dinamika in nevarnosti

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Sreda, 15.01.2025    Rubrika: PANORAMA Sporočilo

Fotografija je simbolična.

Glede na vremenske napovedi se lahko v prihodnjih dneh vsaj v določenih delih države nadejamo nekaj snega, promet pa ponekod ovira tudi močan veter. Zato so na Javni agenciji Republike Slovenije za varnost prometa pripravili dodatna priporočila za vožnjo v zimskih razmerah.

Zimske razmere na cestah zahtevajo poseben pristop, saj sneg, led in nizke temperature pomenijo večje tveganje za vse udeležence v prometu. Zato je nujno, da vozniki svoja vozila pripravijo na zimo in prilagodijo svoj slog vožnje specifičnim pogojem na cesti.

1. Različna stanja vozišč pozimi

V zimskem času moramo biti vozniki pripravljeni na različna stanja vozišč, ki jih lahko spremljajo:

  • nizke temperature,
  • poslabšana vidljivost,
  • nizko zimsko sonce,
  • mokro vozišče,
  • sneg ali snežna brozga,
  • poledica.

Nizko sonce: Slepljenje voznikov je pozimi pogosta težava, zlasti na mokrih ali zasneženih površinah, kjer se sončni žarki odbijajo. Bodite zbrani in uporabite sončna očala, saj lahko hitro spregledate ovire ali druge udeležence v prometu. Pri tem je pomembno tudi, da je vetrobransko steklo čisto tudi z notranje strani, sicer je intenzivnost bleščanja še večja.

Poledica: Ta se najpogosteje pojavlja na mostovih, viaduktih in senčnih legah, kjer se temperature vozišča hitro spustijo pod ledišče. Poledenele površine so posebej nevarne pri vzponih ali spustih, saj lahko povzročijo zdrs vozila. Vožnja po poledenelem vozišču je izrazito nevarna na vzponu, saj ne bo mogoče speljati, tudi če je naklon majhen. Lahko se celo zgodi, da vozilo prične drseti nazaj. Še bolj nevaren pa je zdrs ob vožnji navzdol, saj je vozilo težko usmerjati, še težje ustaviti. Če kljub vsej previdnosti vozilo začne zanašati, pritisnite stopalko sklopke, popustite plin in ne zavirajte. Vozilo se bo umirilo, seveda, če hitrosti niso prevelike … Če vozite vozilo s samodejnim menjalnikom, preverite program za zimsko vožnjo in predvsem zelo postopoma popustite plin.

Sneg in snežna brozga: Na zasneženih voziščih zmanjšajte hitrost, povečajte varnostno razdaljo in vozite z nižjimi motornimi vrtljaji. Izogibajte se sunkovitim manevrom z volanom, plinom, zavorami ali sklopko. In predvsem – predvidevajte. Če označbe na zasneženem vozišču niso vidne, vozite zelo previdno, ravnajte se po pravilih cestnega prometa in po vertikalni prometni signalizaciji (prometnih znakih). Med vožnjo po zasneženem vozišču, predvsem na avtocestah, je treba poleg prilagojenega sloga vožnje upoštevati tudi snežne kolesnice. Pri menjavi prometnih pasov zaradi prehitevanja morate biti zato izjemno pozorni in volan obračati z veliko mero občutka, menjavo prometnega pasu pa morate izvesti v velikem loku. Pri tem pričakujte, da bodo kolesnice med manevrom prehitevanja vozilo vendarle nekoliko »vznemirile«.

Bočni veter: Sunki vetra lahko neprijetno presenetijo voznike pozimi, posebno še, če je podlaga poledenela ali zasnežena. Seveda pa močni sunki vetra niso rezervirani le za Kras in Primorje, pač pa so takšni pojavi vse bolj pogosti tudi drugod po Sloveniji. Bodite pozorni na napovedi (že napovedi za sunke vetra s hitrostjo 60-70 km/h so znak za večjo previdnost), opazujte okolico, vetrne krošnje in rdeče-bele vetrne smerne vreče. Bočni udarci vetra najbolj vplivajo na vozila z visokimi in ravnimi boki (veliki terenci, podaljšani povišani kombiji, avtodomi, tovornjaki s ceradami, …). Blago zanašanje je mogoče čutiti tudi na volanu, zato odločneje primite volanski obroč, zmanjšajte hitrost in povečajte varnostno razdaljo, posebej še na izvozih iz predorov. V zimskem času bodite pozorni še na zamete, pa tudi na morebitne kose ledu, ki jih veter odpihne s tovornjaka pred vami.

2. Priprava vozila na zimske razmere

  • Odstranite sneg in led: Pred odhodom temeljito očistite stekla, svetlobna telesa, ogledala in streho vozila. To od vas zahteva tudi zakonodaja!
  • Preverite tekočino za pranje stekel: Poskrbite za zimsko tekočino, ki ne zmrzuje pri nizkih temperaturah.
  • Zimske pnevmatike: Ključne za oprijem na cestišču. Globina profila naj bo vsaj 4 mm – še raje več, čeprav zakonodaja zahteva vsaj 3 mm.
  • Elektronska pomagala: Sistem ESP (elektronski stabilizacijski program) naj bo vedno vklopljen, saj zmanjšuje tveganje zdrsa vozila na zasneženih in poledenelih voziščih (ravno tako kot TCS pomaga pri speljevanju in ABS pri vzdrževanju smeri med zaviranjem). Vendar ta sistem uspešno preprečuje zdrs vozila le, če hitrost vožnje ni prevelika. Tudi z aktiviranim sistemom ESP je bistvenega pomena, da prilagodimo hitrost in slog vožnje razmeram na vozišču.

3. Prilagoditev vožnje razmeram

  • Varnostna razdalja: Zaradi slabšega oprijema pnevmatik z voziščem se na zasneženem vozišču zavorna pot poveča do štirikrat, na poledeneli površini pa kar osemkrat. Namesto običajne dvosekundne razdalje naj bo ta vsaj štiri do pet sekund.
  • Hitrost: Prilagodite hitrost razmeram. Višja hitrost dodatno podaljša zavorno pot in poveča tveganje nesreč. Delovanje zavor in učinkovitost zaviranja na snegu lahko preverite že na dovozni poti ali parkirišču.

4. Kaj storiti v primeru zdrsa?

Če prične vozilo zdrsavati, storite naslednje:

  • postopoma popustite plin,
  • pritisnite sklopko,
  • ne zavirajte sunkovito in se izogibajte sunkovitim premikom volana.

Sicer pa bo vozilo s prednjim pogonom v zavoju naprej začelo drseti preko prednje osi (t. i. podkrmarjenje), vozilo z zadnjim pogonom pa kaže tendenco po zanašanju zadka (prekrmarjenje). V obeh primerih je potrebno popustiti plin in hkrati blago korigirati smer z volanom. Vozila s štirikolesnim pogonom imajo v takem primeru izrazito prednost le pri zanesljivem pospeševanju. Ne glede na pogon, pa je posebno previdnost treba nameniti zaviranju, posebno na klancih navzdol. Zavirajte nežno, zlagoma, zavedajte se, da lahko avto iz ravnotežja vrže že hipno popuščanje plina (učinek motorne zavore).

5. Varnost je prioriteta

Ne podajajte se na pot, če to ni nujno potrebno. Če je pot neizogibna, upoštevajte vse zgoraj naštete nasvete. Pravočasno zaviranje, povečana previdnost in prilagoditev razmeram na cesti bodo ključni za vašo varnost in varnost ostalih udeležencev v prometu. Počasnejša vožnja zmanjšuje posledice morebitnih nesreč, kar potrjuje tudi statistika.

Vir: Javna agencija RS za varnost prometa, Sektor za razvoj in koordinacijo varnosti cestnega prometa

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.