Za nezanesljive vire bodo namenili skoraj 4-krat več kot za jedrsko energijo

Avtor tega prispevka je Nova24TV. Vabljeni k branju Nova24TV »

Vlada je sprejela posodobljeni nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN), na podlagi katerega bo v obnovljive vire energije (OVE), ki ne zagotavljajo energetske oskrbe, vložila okrog 57 milijard evrov. To je ne le enkrat več, ampak skoraj štirikrat več, kot bi nas stal JEK2, s katerim bi bila naša energetska oskrba stabilna in zagotovljena.

Medtem ko je Združeno kraljestvo še nedavno najavilo, da podaljšujejo življenjske dobe štirim jedrskim elektrarnam in Poljsko odločitev o gradnji jedrske elektrarne pozdravljajo številne razvite države, slovenska vlada “potiho” sprejema več deset milijard težke investicije – in to v nekaj, kar je dokazano nezanesljivo.

Preberite tudi: Janša: “Poteka spopad za razum in za to bitko je potreben intelektualni pogum”

Golobovi vladi naklonjeni mediji – tako Delo kot Mladina – so opozarjali, da bo Slovenijo gradnja JEK2 spravila v “bankrot”, zdaj pa oblast načrtuje enormne investicije v alternativne vire po vzoru nemških “ekoludistov”. Ti bi nam morali biti lekcija. A vlada je sprejela posodobljeni nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN), ki določa cilje do leta 2030 za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, povečanje energetske neodvisnosti in prehoda na čiste vire energije. Izvajanje ukrepov NEPN bo zahtevalo obsežne investicije, ocenjene na skoraj 57 milijard evrov, pri čemer bo energetsko-podnebni del investicije znašal približno 22 milijard evrov.

Pri ukrepih finančne narave so izpostavili zavezo ukinjanju spodbud za fosilna goriva, pri čemer se bo upošteval napredek pri evropski zakonodaji na področju trošarin, da bodo imele države primerljiva izhodišča za ta korak. Pomemben korak naj bi bil preoblikovanje dajatve CO 2 v namensko, da se bo s tem lahko spodbujalo investicije v bolj trajnostne ukrepe ali blažilo učinke energetske in mobilnostne revščine.

Minister Bojan Kumer (Foto: Žiga Živulović jr./Bobo)
*** Local Caption ***

Minister Bojan Kumer, ki je kar dva meseca skrival Mervarjevo študijo o 86-milijardnem zelenem nategu, je poudaril, da NEPN prinaša dolgoročno stabilnost in trajnostno prihodnost Slovenije ter krepi energetsko neodvisnost, a dejstvo je, da se bo večina tega denarja domnevno porabila skoraj izključno za gradnjo sončnih in vetrnih elektrarn – elektrarn, ki nam same po sebi ne bodo dovolile zapreti fosilnih elektrarn. Hrbtenica vsakega robustnega sistema bi moralo biti zanesljivo napajanje 24/7.

“Za 4–6 nukleark denarja bomo zmetali za OVE igrače, ob katerih bomo pazili, da si v kopalnici ne fenamo las, medtem ko imamo prižgano infra peč. 4–6 nukleark!!” je na X opozoril intelektualec in nekdanji minister Žiga Turk.

Večja elektrifikacija, večje povpraševanje po električni energiji
Dejstvo je, da bo elektrifikacija transporta, ogrevanja industrije povišala povpraševanje po električni energiji, ki pa je OVE nikakor ne bodo morali pokriti, je potrdil tudi ameriški fizik Bill Budinger, poroča The Democracy Journal. Iz izkušenj trdi, da je jedrska energija edina rešitev, ki lahko v velikem obsegu nadomesti fosilna goriva, in dodaja, da je po naftni krizi leta 1973 Francija začela nadomeščati skoraj vse svoje fosilne z novimi jedrskimi elektrarnami. Francozi so delo končali v manj kot 15 letih, od takrat pa elektrarne zagotavljajo več kot 70 odstotkov francoske električne energije (večina preostalega je hidroelektrarna).

Na napaki Nemčije bi se morali učiti
V prvih šestih letih kanclerke je Angela Merkel zagovarjala nemško jedrsko industrijo in zavračala ugovore kot “nesmiselne”. Po besedah ​​zaveznikov Merklove jo je iz tega pogleda zmotilo razbitje jedrske elektrarne v prefekturi Fukušima na Japonskem, nakar je po tem sprejela sklep o postopni opustitvi jedrske energije do leta 2022. Merklova se je v tistih zgodnjih letih opirala na Schröderjevo delo, kasneje pa ji je priljubljenost upadla, sploh v času incidenta Fukošima, zato je lahko razumeti, kaj jo je prisililo od razmišljanja projedrsko v antijedrsko.

V dneh po nesreči v Fukušimi je napovedala, da bo Nemčija takoj zaprla osem najstarejših jedrskih elektrarn, kasneje še ostale. Merklova je obljubila, da bodo vrzel zapolnili z obnovljivimi viri energije. Ta obljuba ni bila izpolnjena.

Nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel (Foto: epa)

Največji vir energije v Nemčiji je bil leta 2021 premog, ki je zagotovil 27 odstotkov električne energije v državi. Veter je šele na drugem mestu. Nemčija prav tako porabi več zemeljskega plina – približno 40 odstotkov ga uvozi iz Rusije. Ta odvisnost se bo v naslednjih letih povečala, poroča The Atlantic. Nemčija sodeluje z Rusijo pri dokončanju drugega plinovoda pod Baltikom s privolitvijo Bidnove administracije. Velik del obotavljanja Nemčije o podpori ukrajinske demokracije proti ruski agresiji je mogoče izslediti v odločitvi Merklove proti jedrski energiji leta 2011.

V desetletju po Fukušimi je Nemčija zmanjšala izpuste toplogrednih plinov. Po uradnih nemških podatkih je država leta 2011 izpustila približno 917 milijonov metričnih ton ekvivalenta ogljikovega dioksida. Leta 2019 je izpustila približno 810 milijonov ton, kar je 11,7-odstotno zmanjšanje. To je boljši rezultat od tistega v Združenih državah, vendar je veliko slabši od Velike Britanije, ki uporablja jedrsko energijo in je svoje emisije v istem obdobju zmanjšala za več kot 21 odstotkov, tj. številka, ki nakazuje, kaj bi Nemčija morda dosegla, če bi Merklova izbrala drugačno pot.

To je lekcija, ki bi jo morali upoštevati tudi Slovenci, a pod to vlado zaman – ta je namreč odločena, da Slovenijo dejansko pripelje do bankrota.

Tanja Brkić

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.