Zaključek projekta Erasmus+ »Ni meja za prihodnost 2023«

Avtor tega prispevka je ePosavje.com. Vabljeni k branju ePosavje.com »

Dogodek, ki je združil dijake in učitelje ter druge povabljene goste, je bil namenjen predstavitvi dosežkov projekta, izmenjavi izkušenj ter skupnemu praznovanju uspešno izpeljanega programa. Poskrbljeno je bilo za prijetno vzdušje z zabavnim programom in pogostitvijo, ki so dogodek zaključili na prijeten in sproščen način.

Predstavitev poteka projekta

Koordinatorica projekta, gospa Svetlana Novak, je zbranim najprej predstavila celoten potek projekta, ki je trajal eno leto in je dijakom omogočil praktično usposabljanje v različnih podjetjih v tujini, in sicer: na Malti, v Italiji (Bolognia) in v Nemčiji (Essen). Poudarila je, da je bil glavni namen projekta omogočiti dijakom pridobitev dragocenih praktičnih izkušenj, ki jih bodo lahko uporabili pri svoji karierni poti ter jih hkrati seznaniti z delovnimi praksami v drugih državah. Dijaki so imeli priložnost spoznati drugačne organizacijske kulture, sodobne tehnologije ter delovne procese.

Koordinatorica je izpostavila, da projekt Erasmus+ s svojim geslom »Ni meja za prihodnost« simbolizira pomen povezovanja mednarodnih izkušenj in razvoja ključnih kompetenc za globalni trg dela. Projekt je bil odlično organiziran, saj je vključeval podroben izbor partnerskih podjetij, pripravo dijakov na odhod, prilagojeno podporo učiteljev spremljevalcev ter natančno evalvacijo doseženih ciljev.

Mnenja udeležencev: izkušnje, izzivi in pridobitve

Na prireditvi so svojo zgodbo o sodelovanju v projektu predstavili tudi učitelji spremljevalci in dijaki udeleženci. Učitelji so poudarili, da so tovrstni projekti izjemna priložnost za razvoj profesionalnih kompetenc, saj omogočajo vpogled v mednarodne prakse izobraževanja in usposabljanja. Prav tako so učitelji pridobili dragocene izkušnje pri delu z dijaki v drugačnih kulturnih in delovnih okoljih, kar je obogatilo njihove pedagoške pristope.

Dijaki so med svojim govorom opisali, kako so v tujini pridobili praktične veščine, ki so jim pomagale razumeti delovno okolje, izboljšali svoje komunikacijske spretnosti v tujih jezikih in postali bolj samostojni ter samozavestni. Večina dijakov je izpostavila, da so bili sprva nekoliko negotovi glede odhoda v tujino, vendar so jim podpora učiteljev, gostoljubje partnerskih podjetij in medsebojno sodelovanje pomagali premagati začetne težave. Zaznali so tudi velik osebnostni napredek, saj so morali reševati vsakodnevne izzive v nepoznanem okolju, kar jih je naučilo prilagodljivosti in odgovornosti.

Namen in cilji projektov Erasmus+

Projekt Erasmus+ je bil zasnovan z jasnim namenom omogočiti mladim pridobitev praktičnih izkušenj v realnih delovnih okoljih, pri čemer je poseben poudarek namenjen usposabljanju v podjetjih v tujini. Takšna usposabljanja omogočajo dijakom: izboljšanje praktičnih kompetenc, saj je učenje skozi prakso ključnega pomena za razvoj specifičnih znanj in spretnosti, ki so potrebni na delovnem mestu; krepitev jezikovnih in komunikacijskih sposobnosti, saj delo v tujini dijakom omogoča rabo tujih jezikov v vsakodnevni komunikaciji, kar izboljša njihove jezikovne kompetence; razvijanje medkulturnih kompetenc s spoznavanjem različnih kultur, delovnih navad in vrednot spodbuja strpnost in razumevanje, kar je pomembno za delo v globaliziranem svetu; priprava na globalni trg dela, kajti mednarodne izkušnje so vedno bolj cenjene pri delodajalcih, saj kažejo na prilagodljivost in pripravljenost na nove izzive.

Poleg tega so tovrstni projekti pomembni tudi za sodelujoče učitelje in šole, saj omogočajo izmenjavo dobrih praks in vzpostavitev mednarodnih partnerstev, ki bogatijo izobraževalni sistem kot celoto.

Kaj so pridobili sodelujoči?

Sodelujoči dijaki in učitelji so skozi projekt pridobili številne dragocene izkušnje:

  1. Dijaki:
    • Praktične veščine v realnem delovnem okolju.
    • Povečano samozavest pri reševanju izzivov.
    • Medkulturno razumevanje in sposobnost sodelovanja z ljudmi iz različnih okolij.
    • Boljše jezikovne sposobnosti, zlasti v angleščini, španščini, nemščini in italijanščini.
    • Razumevanje delovanja podjetij in razlike v poslovnih kulturah.
  2. Učitelji:
    • Nova znanja in vpogled v sodobne pedagoške prakse.
    • Možnost strokovnega razvoja skozi sodelovanje z mednarodnimi kolegi.
    • Večje razumevanje potreb trga dela in povezovanje izobraževanja s prakso.
    • Priložnost za nadgradnjo učnih načrtov z vključitvijo novih mednarodnih pristopov.

Zaključne besede in zahvala

Koordinatorica projekta Svetlana Novak se je ob zaključku zahvalila vsem, ki so prispevali k uspešni izvedbi projekta. Posebej je pohvalila dijake za njihov pogum in predanost, učitelje za nesebično podporo ter partnerska podjetja za gostoljubje in strokovno mentorstvo. Izrazila je upanje, da bodo tovrstni projekti tudi v prihodnje omogočali mladim pridobitev edinstvenih izkušenj, ki jim bodo v pomoč na njihovi karierni poti.

Zaključni dogodek je bil ne le priložnost za praznovanje doseženega, temveč tudi za utrditev spoznanja, da izobraževanje ne pozna meja – ne kulturnih, ne geografskih, in ne osebnih. Projekte, kot je Erasmus+, lahko z gotovostjo označijo kot naložbo v prihodnost.

Vir: ŠC Krško-Sevnica

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.