Avtor tega prispevka je ePosavje.com. Vabljeni k branju ePosavje.com »
Osebe, ki doživljajo nasilje, se pogosto ne zavedajo, da pomoč obstaja in da jim nasilja ni potrebno trpeti, na poti iz nasilja pa ne bodo same.
Nasilje v družini in nad ženskami je lahko izraženo na več načinov. Pozornost namenite dejstvom:
- Nasilje je zloraba moči.
- Nasilje ne preneha samo od sebe.
- Nasilje se najpogosteje stopnjuje po pogostosti in intenzivnosti.
- Za nasilje je vedno odgovoren tisti, ki ga izvaja.
- Opravičila za nasilje pogosto iščemo v brezposelnosti, alkoholizmu in preobremenjenosti osebe, ki povzroča nasilje. Vendar pa je povzročanje nasilja zavestna odločitev posameznika, da si bo z nadzorovanjem in zlorabo moči podredil drugo osebo.
- Otroci so žrtve nasilja, tudi če so ob nasilju le prisotni in ga ne doživljajo neposredno ali če živijo v okolju,
kjer se nasilje izvaja. Poskrbite za njihovo varnost in zdrav razvoj. - Strah, jeza, žalost, občutki krivde, sramu, nemoči, brezup in podobna čustva so v primežu doživljanja nasilja nekaj običajnega. Prav tako lahko občutite razdražljivost, nezbranost, zmedenost, težave pri odločanju in podobno.
Obravnava na centru za socialno delo je osredotočena na odpravo neposredne ogroženosti in skrb za žrtvino dolgoročno varnost, odpravo vzrokov oziroma okoliščin, v katerih prihaja do nasilja ter reševanje socialnih in materialnih pogojev bivanja žrtve. Žrtvam so prav tako na voljo socialnovarstveni programi preprečevanja nasilja, ki zagotavljajo raznovrstne oblike pomoči (glede na potrebe žrtve).
Kaj je potrebno storiti v primeru nasilja?
V primeru nasilja se, če je le-to možno,
- umaknite iz stanovanja in pokličite policijo. Če to ni mogoče, se zaklenite v sobo in pokličite policijo,
- ob udarcih ali brcah postavite v položaj, ki vam bo povzročil najmanj poškodb (zvijte se v klobčič, glavo si zaščitite z rokami). Glasno kličite na pomoč.
- s sosedom ali sosedo dogovorite, naj pokliče policijo, če sliši, da se v vašem stanovanju dogaja nasilje,
- imejte pripravljene najnujnejše stvari zase in za vaše otroke za nenaden odhod od doma, predvsem denar, osebne dokumente, zdravila, rezervne avtomobilske ključe in podobno,
- prijavite nasilje. To lahko storite ustno ali pisno na policiji (če ste ogroženi) ali centru za socialno delo, Pametno je pridobiti kopijo zapisnika vaše izjave in podatke o osebi, ki bo vodila vašo zadevo.
Možno je, da se bo nasilje stopnjevalo, ko se boste odločili, da prekinete odnos s partnerjem. Priporočljivo je, da naredite varnostni načrt, kar je najlažje z ustrezno usposobljeno osebo. Alternativno reševanje sporov, kot je na primer mediacija, v primerih nasilja ni dopustno.
Kaj lahko stori žrtev nasilja?
Pomoč obstaja! Ni potrebno, da ste na poti iz nasilja sami. Pravico imate, da zaživite varno in zadovoljivo življenje. Zato:
- Povejte nekomu, ki mu zaupate, kaj se vam dogaja. Ne zapirajte se vase, pogovorite se!
- Ob izbruhu nasilja se, če je to možno, umaknite iz stanovanja in pokličite policijo. Če to ni mogoče, se zaklenite v sobo in pokličite policijo.
- Ob udarcih ali brcah se postavite v položaj, ki vam bo povzročil najmanj poškodb (zvijte se v klobčič, glavo si zaščitite z rokami). Glasno kličite na pomoč.
- Če je mogoče, se s sosedom ali sosedo dogovorite, naj pokliče policijo, če sliši, da se v vašem
stanovanju dogaja nasilje. - Imejte pripravljene najnujnejše stvari zase in za vaše otroke za nenaden odhod od doma, predvsem denar, osebni dokumenti, zdravila, rezervni avtomobilski ključi in podobno.
- Prijavite nasilje. To lahko storite ustno ali pisno na policiji (če ste ogroženi) ali centru za socialno delo. Pametno je pridobiti kopijo zapisnika vaše izjave in podatke o osebi, ki bo vodila vašo zadevo.
- Možno je, da se bo nasilje stopnjevalo, ko se boste odločili, da prekinete odnos s partnerjem. Priporočljivo je, da naredite varnostni načrt, kar je najlažje z ustrezno usposobljeno osebo.
- Alternativno reševanje sporov, kot je na primer mediacija, v primerih nasilja ni dopustno.
Prijava nasilja
Pomembno je, da če nasilje doživite ali ga opazite, da ga prijavite!
Žrtev nasilja v družini se lahko obrne na center za socialno delo ali na policijo, če je ogrožena. Morda žrtev nasilja v družini ne zmore prijaviti nasilja, zato je pomembno, da če nasilje v družini opazite ali ga zaznate, ga prijavite policiji. Ob prijavi lahko ostanete anonimni.
Organi in organizacije ter nevladne organizacije, ki pri svojem delu izvedo za okoliščine, na podlagi katerih je mogoče sklepati, da se izvaja nasilje, so dolžni o tem takoj obvestiti center za socialno delo, razen v primeru, če žrtev temu izrecno nasprotuje in ne gre za sum storitve kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti. Vsakdo, zlasti pa strokovni delavci oziroma delavke v zdravstvu ter osebje vzgojno-varstvenih, vzgojno-izobraževalnih zavodov in socialnih zavodov, ter izvajalci vsebin za otroke v športnih in kulturnih združenjih, ne glede na določbe o varovanju poklicne skrivnosti takoj obvesti center za socialno delo, policijo ali državno tožilstvo, kadar sumi, da je žrtev nasilja otrok ali oseba, ki zaradi osebnih okoliščin ni sposobna skrbeti zase.
Prijave sumov kaznivih dejanjih nasilja v družini obravnava policija, ki po zaključenem postopku obravnave prijave nasilja v družini lahko osumljeni osebi izreče ukrep prepovedi približevanja žrtvi nasilja in zagotovi tudi policijsko spremstvo žrtvam nasilja v družini, kadar oceni, da je to potrebno. Žrtvam kaznivih dejanj nasilja v družini pa se v nadaljevanju lahko prizna tudi posebna pravica do odškodnine države za žrtve nasilnih dejanj zaradi posledic, ki jih lahko pusti nasilje v družini.
Zaščita žrtve
Pristojni organi in organizacije so dolžni nasilje v družini obravnavati prednostno in storiti vse za zaščito žrtve. Ukrepi so odvisni od stopnje ogroženosti žrtve. Ob izbruhu nasilja v družini ima žrtev možnost takojšnje namestitve v krizni center, kjer se ji nudi strokovna pomoč in nastanitev. Če po izteku bivanja v kriznem centru še potrebuje nastanitveno podporo, se lahko umakne v varno hišo ali zatočišče. Žrtev ima prav tako pravico do brezplačne pravne pomoči in spremljevalca, ki jo spremlja v postopkih, ji pomaga pri zaščiti njene integritete in iskanju rešitev ter ji nudi psihično oporo. Če je potrebno, lahko policija ali sodišče povzročitelju nasilja izrečeta tudi prepoved približevanja kraju ali osebi, sodišče pa mu lahko na predlog žrtve prepove vstop v skupno stanovanje in tega po potrebi prepusti v izključno uporabo žrtvi.
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.