Župan Brežic kritičen: Občina je žrtev podnebnih sprememb in preteklih nestrokovnih ureditev Save

Avtor tega prispevka je ePosavje.com. Vabljeni k branju ePosavje.com »

Na posvetu o hidroenergiji izpostavljen pomen hidroelektrarn za Posavje

Na začetku posveta je minister za okolje, podnebje in energijo mag. Bojan Kumer med drugim izpostavil, da si na ministrstvu želijo čimprejšnjega začetka gradnje hidroelektrarne Mokrice.

Župan Občine Sevnica Srečko Ocvirk je predstavil pozitivne izkušnje z izgradnjo hidroelektrarn v Posavju. Med glavnima zahtevama v procesu umeščanja hidroelektrarn v prostor je izpostavil zagotovitev poplavne varnosti in prizadevanja za čisto reko Savo. Ključno vprašanje za življenje ob reki po njegovem mnenju je, ali so bile protipoplavne zaščite ob ekstremnih pretokih v minulem letu učinkovite. Izpostavil je: »Povem, da so bile učinkovite«. Izgradnja protipoplavne zaščite v sklopu hidroelektrarn prav tako zmanjšuje škodo ob vsakokratnih poplavah. Čeprav je gradnja hidroelektrarne velik poseg v prostor, se takoj po izgradnji začne proces renaturacije. Poudaril je, da se kvaliteta gradnje in večnamenske rabe hidroelektrarn izboljšuje z vsako naslednjo hidroelektrarno. Po njegovi oceni preveč govorimo o hidroelektrarnah kot energetskih objektih. Bolje bi bilo govoriti o zadrževanju vode. Hidroelektrarne so namreč večnamenski objekti, saj je po hierarhiji voda najprej za ljudi, živali, rastline, šele nato je na vrsti voda za energetsko izrabo.

Zaradi zastoja pri dokončanju spodnjesavske verige hidroelektrarn je bil kritičen tudi župan Občine Brežice Ivan Molan. Poudaril je, da je občina žrtev podnebnih sprememb in preteklih nestrokovnih ureditev Save. Pri izgradnji hidroelektrarne Mokrice je po njegovi oceni razprava zašla s pogovora o strokovnih rešitvah glede ekoloških, ekonomskih in drugih vprašanj k merjenju moči različnih deležnikov na sodiščih. Po njegovem mnenju je nujno potrebno dokončati verigo savskih elektrarn, predvsem zadnjo hidroelektrarno Mokrice. Izpostavil je številne pozitivne učinke, kot prvo zagotovitev varnosti ljudi in njihovega premoženja. Opozoril je na pomembnost te hidroelektrarne za zagotovitev poplavne varnosti, še posebej v naseljih Krška vas, Malence, Loče, Mihalovec in Rigonce. Reševanje poplavne varnost brez izgradnje hidroelektrarne je ocenil za poskus manipulacije s prebivalci. Pojasnil je, da zaradi nedokončanja verige hidroelektrarn v občini poleg Save poplavljata še reki Sotla in Krka, dogajanje v Sloveniji pa vpliva tudi dolvodno na območja ob Savi na Hrvaškem. Prav tako je povzročena škoda gospodarstvu, infrastrukturi in kmetijstvu. Strinjal se je, da mora bit izgradnja hidroelektrarne Mokrice skladna z državnim prostorskim načrtom, ki predvideva veliko nadomestnih habitatov, mirnih območij, suhih zadrževalnikov in prehodov za organizme. Vse, ki želijo pomagati, je povabil, da se pridružijo nadzoru, da bo gradnja potekala skladno z DPN. Po njegovi oceni je dokončanje verige pot do zelene energije, večje energetske neodvisnosti in izkazuje humanost do ljudi. Naklonjenost občine hidroelektrarnam je utemeljil tudi zaradi zaščite podtalnice.

Dr. Dejan Paravan, generalni direktor GEN energije, je poudaril, da je izkoriščanje hidropotenciala del rešitve za zagotovitev energetske samooskrbnosti Slovenije..

V razpravi je sodeloval tudi Boštjan Pišotek, vodja projekta HE Mokrice v družbi Hidroelektrarne na Spodnji Savi (HESS). V odgovoru na očitke nasprotnikov HE Mokrice je poudaril, da je projekt možno zakonito izvesti skladno s slovensko in evropsko zakonodajo. Podčrtal je, da projekt temelji na podatkih, monitoringih in znanstvenih raziskavah, za kar so v družbi HESS namenili že več kot 8 milijonov evrov. Izpostavil je, da sta na državi ravni že bili sprejeti dve pomembni odločitvi, in sicer zakon o izgradnji verige hidroelektrarn na Spodnji Savi leta 2000 in sprejem državnega prostorskega načrta za umestitev HE Mokrice v prostor leta 2013, pri čemer so sodelovali številni deležniki, vključno z lokalnimi skupnostmi, naravovarstveniki, ihtiologi in elektroenergetiki. Državni prostorski načrt je označil za kompromis vseh izraženih interesov. »Ne moremo dovoliti, da en interes, ki je maloštevilčen, ugrabi prostor,« je dejal in poudaril, da je večnamenski projekt hidroelektrarn na Srednji Savi priložnost za sodelovanje in iskanje boljših rešitev, ki bodo ljudem omogočile boljše življenje, cenejšo električno energijo in varnost. Pojasnil je, da ljudje v občini Brežice ob vsakem večjem dežju trepetajo. Zato si v družbi HESS prizadevajo za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki bo kot tretji ključni dokument podlaga za začetek gradnje HE Mokrice.

Vir: Državni svet Republike Slovenije

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.