Josipina Hočevar – ženska, ki je odlično »gospodinjila«

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Nedelja, 07.04.2024    Rubrika: KULTURA Redakcija

Predavateljica Alenka Černelič Krošelj je predavala pred številčno publiko.

V petek, 5. aprila, se je zvrstil prvi dogodek v okviru Josipininega leta – tj. niza dogodkov in aktivnosti, ki obeležujejo 200. obletnico rojstva Josipine Hočevar (6. april 1824, Radovljica). V ta namen je v Valvasorjevi knjižnici Krško potekalo odlično obiskano predavanje Alenke Černelič Krošelj iz Posavskega muzeja Brežice, posvečeno dolgo časa spregledani dobrotnici, ki je v Krškem pustila velik pečat.

V uvodnem pozdravu je direktorica Valvasorjeve knjižnice Krško Urška Lobnikar Paunović dejala, da s tokratnim predavanjem začenjajo praznovanje ob 200-letnici rojstva Josipine Hočevar, ženske, ki je odlično »gospodinjila« in gospodarila ter bila prva ženska predstavnica v Gaju zaslužnih občanov. »Sodelovanje in delo za skupno dobro so besede, ki so v naši knjižnici in vaši knjižnici zelo domače. Odločitev, da tudi mi prispevamo kamenček v mozaik te pomembne obletnice, sploh ni bilo vprašanje. Povezali smo se s Posavskim muzejem Brežice in njegovo direktorico Alenko Černelič Krošelj.« Paunović je še dejala, da bo predavateljica s svojim obsežnim znanjem predstavila, kaj pomeni življenje Josipine Hočevar, Radovljičanke v Krškem.

DSC_1335

Zbrane je poleg Vesne Kržan z Mestne občine Krško nagovorila tudi direktorica Valvasorjeve knjižnice Krško Urška Lobnikar Paunović.

Josipinino leto – projekt, ki je plod sodelovanja različnih zavodov

Kot je bilo zapisano na uradnem vabilu na dogodek, je bila »Josipina Hočevar uspešna ženska 19. stoletja, ki je skupaj z možem Martinom odlično gospodarila, ob tem pa skrbela tudi za razvoj šolstva, mesta Krško in širšega območja.«

DSC_1292

Občinstvo je z zanimanjem spremljalo predavanje o Josipini Hočevar.

Zbrane je pred pričetkom predavanja nagovorila tudi Vesna Kržan, predstavnica Mestne občine Krško in pobudnica Josipininega leta, ki je pri izvedbi projekta združila različne zavode – poleg Valvasorjeve knjižnice Krško in Posavskega muzeja Brežice še Kulturni dom Krško, enoto Mestni muzej Krško, Javni sklad za kulturne dejavnosti, OI Krško, Center za podjetništvo in turizem Krško ter mnogo društev; nato pa je bila beseda predana predavateljici.

V Krškem ostala velika sled dobrotnice Josipine Hočevar

DSC_1348

Predavateljica Alenka Černelič Krošelj je odlična poznavalka življenja Josipine Hočevar.

Predavateljica Alenka Černelič Krošelj je v izjavi za naš medij povedala, da je v svojem predavanju predstavila ključne dogodke življenja Josipine Hočevar, pri čemer se je usmerila v družbeni vidik njenega življenja – spregovorila je o njeni podpori Meščanski šoli in šolski kuhinji, o tem, da je Josipina darovala denar za razširitev šole, 20 let je vzdrževala učiteljico za ročna dela pri ljudski šoli. Predstavila je tudi pomembne dokumente, kot je denimo Josipinina poročna pogodba ob poroki z Martinom Hočevarjem, dotaknila se je tudi njunega življenja in poslanstva v Krškem in dejstva, da sta dve leti preživela tudi v Gradcu, kjer sta imela tudi hišo. »Želela sem poudariti, da je po smrti Josipine Hočevar (16. marca 1911) z njeno oporoko, štipendijami, skrbjo za reveže, za otroško bolnico in za gasilce v Krškem ostala velika sled dobrotnice, ki je 19. avgusta 1898 v navzočnosti dr. Ivana Tavčarja prejela Elizabetin red III. razreda,« je dejala predavateljica.

»Dajmo Josipini Hočevar priznanje, ki si ga zasluži«

DSC_1351

Obiskovalci so z zanimanjem v roke vzeli zgibanko o Josipini Hočevar.

Černelič Krošelj je še poudarila, da so predmetne sledi Josipininega odličnega gospodarjenja raznorazne stavbe v Krškem – sodišče, občinska stavba, Meščanska šola, hiralnica (na današnji lokaciji Mestnega muzeja Krško), park z mavzolejem in cerkvijo, ki je danes poznana kot Dvorana v parku. Josipina Hočevar je zgradila tudi bolnico, darovala je sredstva, da se je kupilo zemljišče tam, kjer danes stoji OŠ Mihajla Rostoharja Krško, podprla je prenovo župnijske cerkve v Krškem oz. gradnjo nove cerkve na Vidmu in še bi lahko naštevali.

»Danes spreminjamo svet, a je treba poudariti, da so ga spreminjali tudi že v preteklosti, zato se je potrebno ozreti nazaj in v tem primeru Josipini Hočevar dati priznanje, ki si ga zasluži,« strne svoje misli predavateljica in odlična poznavalka življenja Josipine Hočevar Alenka Černelič Krošelj, umetnostna zgodovinarka, etnologinja in kulturna antropologinja, direktorica Posavskega muzeja Brežice, ki je tudi članica mnogih programskih ter organizacijskih odborov raznolikih strokovnih in znanstvenih posvetov, med drugim tudi kolokvija o Josipini Hočevar iz leta 2010.

Po predavanju je sledila še izmenjava mnenj ob rujni kapljici in pogostitvi, ki so jo pripravile članice Aktiva kmečkih žena Sremič. Na voljo je bila tudi lična zgibanka o Josipini Hočevar, ki je izšla pri Kulturnem domu Krško, enota Mestni muzej Krško kot 2. ponatis v nakladi 1.500 izvodov, besedilo zanjo pa je prispevala Alenka Černelič Krošelj.

A. K.

Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.