Stanje infrastrukture v Sloveniji: “Omrežnine v nebesih, javni kabli pa na drevesih”

Avtor tega prispevka je Nova24TV. Vabljeni k branju Nova24TV »

Medtem ko obračun omrežnin, ki predstavlja nekakšen davek na vzdrževanje električne infrastrukture, leti v nebo, nam je bralec zaupal, da je le-ta na ravni tretjega sveta, in svoja opažanja podkrepil s fotografijo.

“Omrežnine v nebesih, javni kabli NN pa na drevesih … To ni stanje v Nepalu, ampak je stanje 10 . 1. 2025 v Sloveniji! Ta kabel napaja velik del vasi. Kaj bo, če se hruška recimo zaradi vetra podre?” je zapisal bralec, ki je želel ostati anonimen.

“Takšno stanje je že vse od leta 2016, torej 8 let, javljeno na elektro Ljubljana že vsaj 8-krat. Odgovora ni. Zakaj naj bi mi plačevali tako visoko omrežnino? Za koga? Žalostno in neverjetno,” je dodal.

Foto: bralec

Višja omrežnina, storitev pa porazna

Takšnih prizorov je v Sloveniji cel kup. Zaradi dotrajane infrastrukture in polovičarskih rešitev so včasih v stanju električnega mrka obstala celotna mesta. Da v glavnem mestu države še vedno takole “po afriško” vlečemo električno napeljavo, pa je še posebej aktualno te dni, ko se je obračunavanje omrežnin spremenilo in postavko na računu drastično podražilo.

Zakaj sploh plačujemo omrežnino?

Z omrežnino plačujemo prenos in distribucijo električne energije po električnem omrežju do svojega prevzemno-predajnega mesta. Namenjena je izvajanju gospodarske javne službe dejavnosti distribucijskega operaterja, pokrivanju stroškov sistemskih storitev in delovanja Agencije za energijo. Določena je s strani regulatorja trga, Agencije za energijo. Gre torej za strošek vzdrževanja električne napeljave – kot da bi na bencinski črpalki še dodatno plačevali davek za vzdrževanje bencinske postaje (tam seveda ta strošek pokrijejo zasebni lastniki črpalk).

Električna napeljava (Foto: STA)

Neprijetna presenečenja na položnicah za elektriko, ki so jih državljani prejeli decembra, so neposredna posledica tega, da zdaj plačujemo drastično več ravno za vzdrževanje omrežja, ki se na računu vodi pod postavko “omrežnina”.

Bralec se sprašuje, zakaj je sploh kupil sončno elektrarno

Bralec se prav tako huduje, zakaj je sploh gradil sončno elektrarno, če mora zdaj plačevati skoraj enako vsoto položnice kot vsi ostali.

Podjetju, ki mu je elektrarno namestilo, predlaga, da glede na trenutno stanje pridejo elektrarno odmontirati, spraviti sistem v prvotno stanje in povrneje celotno investicijo, saj “takšnega natega s strani državnih organov, Agencije za energijo in celotnega elektro gospodarstva v življenju še ni bil deležen.”

Sončna elektrarna (Foto: Bobo)

“Dvig cene omrežnine (kljub temu da imamo baterijo) se je zgodil iz 9 € na 43 €!! Neverjetno in skrajno nagnusna dejanja ljudi, ki to počnejo! Najprej nagovarjajo v investicije sončnih elektrarn, potem pa ravno te najbolj udarijo po denarnici!” je še povedal.

A nov sistem omrežnine je narejen prav zaradi takšnih ekscesov, saj po trenutnem sistemu reveži, ki si sončne elektrarne ne morejo privoščiti, plačujejo okrog 80 evrov elektrike, zato da tisti z denarjem, ki jo imajo, plačujejo 10 ali 20 evrov. Seveda je pri tem glavni akter država, ki je investitorjem prodajala utopijo o “samovzdržnosti” – seveda nobeno gospodinjstvo s sončno elektrarno v državi, kjer sonce ne sije tako pogosto, ni samovzdržno – če bi bilo, bi se lahko brez težav odklopilo iz električnega omrežja in ga omrežnina ter drugi davki sploh ne bi smeli skrbeti.

V resnici gre denar za zeleni prehod

Sistem novega obračunavanja omrežnin je bil torej sprejet kot gasilska akcija, saj je Agencija za energijo ugotovila, da je trenutno stanje dolgoročno nevzdržno. Jasno je, da je višja omrežnina v resnici le izgovor, s katerim želi Agencija za energijo uravnavati drastične špice in upade zaradi političnega forsiranja obnovljivih virov energije. Denar torej ne bo šel za obnovo dotrajane infrastrukture, ampak v politične namene sledenja zeleni okolijski agendi in tudi povsem zasebnim interesom članov vlade. Spomnimo, da je predsednik vlade prek podjetja Star Solar tudi sam preprodajalec obnovljivih virov energije.

Tako mediji kot vladna politika  namreč – morda namerno – spregledajo, kaj je sploh izvirni problem. V deželi, kjer sonce ne sije in veter ne piha, smo se zavezali energetskemu prehodu, ki je dolgoročno povsem odvisen od teh dveh naravnih virov.

Vetrna elektrarna (Foto: STA)

Zaradi nezanesljivih obnovljivih virov energije prihaja do ogromnih fluktuacij v napetosti omrežja, kar želijo nove omrežnine blažiti. Ob običajnih omrežninah bomo imeli cel kup “samooskrbnih” lastnikov sončnih elektrarn, ki bodo pozimi živeli na račun preplačane elektrike s strani revnejših odjemalcev, ki si sončnih elektrarn ne morejo privoščiti. Kaj pa se bo zgodilo, če bodo nekoč vsi imeli sončno elektrarno? Seveda bo prišlo do kolapsa sistema, saj bi takrat po starem obračunu pozimi vsi plačevali okrog 10 do 20 evrov, čeprav ne bi proizvajali skoraj nič električne energije. Dolgoročno bomo torej imeli le dve možnosti: da energetski portfolio razširimo na drugi blok jedrske elektrarne, nove hidroelektrarne, hkrati pa podaljšujemo dovoljenje še za TEŠ 6. A do tega očitno ne bo prišlo. Zato je končni cilj tako nas kot opustošene Nemčije isti: kratkoročno energetski mrki, dolgoročno pa energetska revščina, deindustrializacija, odrast.

Obnova dotrajane infrastrukture pa je na stranskem tiru, čeprav bi morala biti osnovna skrb tako reguatorja kot ponudnikov električne energije. Zdaj, ko so ravno za obnovo dobili eksponentno višja sredstva, ni več nobenega izgovora za nevarne “afriške” rešitve napeljave, kot je tista, ki nam jo je poslal bralec. Očitno pa tudi operaterji ne upajo priznati, da bo šel denar, namenjen vzdrževanju omrežja, v resnici v črno luknjo zelene agende.

I. K.

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.